Wymiana osobowa w ramach programu współpracy z DAAD

Uwaga! Komunikat archiwalny. Jego treść może być już nieaktualna.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) zapraszają do podejmowania współpracy w ramach niniejszego programu.

W 1999 r. podpisano wspólny program służący wspieraniu współpracy naukowej. Jego celem jest aktywizacja wymiany naukowców realizujących wspólne projekty badawcze. Program służy wspieraniu mobilności naukowców zgodnie z przepisami obowiązującymi w obu państwach. Priorytetem jest pomoc młodym naukowcom (magistrantom, doktorantom i naukowcom tuż po doktoracie). We wniosku należy również przedstawić przewidywane dalsze przedsięwzięcia badawcze będące rezultatem współpracy, np. przygotowywanie wniosku do europejskiej lub polskiej agencji wspierającej badania naukowe.

Program obejmuje wszystkie dziedziny nauki.

Program skierowany jest do nauczycieli akademickich oraz naukowców ze szkół wyższych i innych jednostek naukowych. Wnioskodawca odpowiada za realizację projektu. Po stronie polskiej wnioskodawcą musi być szkoła wyższa lub inna jednostka naukowa.

DAAD otrzymuje środki finansowe na realizację programu z budżetu Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań (BMBF) i przekazuje je wnioskodawcom niemieckim. Natomiast Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) finansuje program w ramach dotacji podmiotowej na działalność statutową jednostki. Dlatego też polski koordynator projektu powinien uzgodnić możliwość jego sfinansowania ze swoim przełożonym będącym dysponentem środków finansowych.

Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2017 r. (decyduje data stempla pocztowego). Niezachowanie tego terminu skutkuje odrzuceniem wniosku z przyczyn formalnych.

Koordynatorzy (wnioskodawcy) projektów w Polsce i w Niemczech składają równolegle wnioski do poniżej wymienionych instytucji. Wnioski podlegają ocenie niezależnie w Polsce i w Niemczech. W Polsce wnioski oceniane są przez Zespół interdyscyplinarny ds. współpracy naukowej z zagranicą. Polski wniosek jest rozpatrywany tylko wtedy, gdy partner niemiecki złoży wniosek do DAAD. Wniosek musi zawierać opis całego projektu (nie tylko części polskiej). We wniosku należy zaznaczyć, które zadania są wykonywane przez stronę polską, a które przez stronę niemiecką. Zawartość merytoryczna obu wniosków musi być jednakowa.

Wniosek powinien być podpisany przez obu partnerów.

Polski wnioskodawca składa wniosek do:

MNiSW – Departament Współpracy Międzynarodowej
Jan Calak
ul. Wspólna 1/3
fax: 48 22 50 17 130
E-mail: jan.calak@mnisw.gov.pl
Internet: http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/wspolpraca-z-zagranica/wspolpraca-dwustronna/mapa-swiata/niemcy/
Zgłoszenie na lata 2018-2019 należy przesłać na  załączonym formularzu (w 2 egz.).

Pełna informacja na stronie WWW Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Załącznik Rozmiar
Formularz wniosku 52.5 KB
2017-02-02