fbpx EkoPark Uniwersytetu Gdańskiego będzie nosił imię Macieja Płażyńskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

EkoPark Uniwersytetu Gdańskiego będzie nosił imię Macieja Płażyńskiego

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 04.05.2017 r.

INFORMACJA PRASOWA

Senat UG, w uznaniu zasług dla rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, nadał EkoParkowi Uniwersytetu Gdańskiego imię Macieja Płażyńskiego, znanego polityka, posła, senatora, marszałka Sejmu i wicemarszałka Senatu, wojewody gdańskiego, absolwenta UG. EkoPark UG, który  zajmuje obszar pomiędzy wydziałami Biologii, Chemii oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki na terenie Bałtyckiego Kampusu UG w Gdańsku Oliwie, to jedyny tego rodzaju projekt w skali województwa, który łączy funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne.

- Maciej Płażyński jest postacią zasłużoną  dla naszego regionu i Polski, ale dla Uniwersytetu Gdańskiego ma znaczenie szczególne. Jako absolwent naszej Uczelni zawsze wspierał rozwój swojej Alma Mater. Warto przypomnieć, że jako wojewoda gdański przekazał Uczelni tereny, na których dziś tak wspaniale został rozbudowany Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego i gdzie właśnie znajduje się EkoPark – mówi Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jerzy Gwizdała.

Maciej Płażyński był znanym politykiem, aktywnym działaczem solidarnościowej opozycji, posłem, senatorem, marszałkiem Sejmu i wicemarszałkiem Senatu, wojewodą gdańskim w latach 1990-1996. Był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów i prezesem NZS UG, w 1981 roku koordynował strajk okupacyjny na Uniwersytecie Gdańskim. Był założycielem i prezesem wielu społecznych fundacji i inicjatyw działających na rzecz regionu pomorskiego i lokalnych społeczności, a także członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Zginął tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Park powstaje w ramach projektu: „Stworzenie EkoParku Uniwersytetu Gdańskiego – ochrona gatunków zagrożonych i promocja różnorodności biologicznej poprzez rewitalizację terenów podziałkowych znajdujących się na terenie miasta Gdańsk”. Uniwersytet Gdański uzyskał dofinansowanie na tę inwestycję z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi ponad 3 miliony złotych, z czego dofinansowanie ze środków europejskich stanowi 70,00 % kosztów tj. 2 356 522,58 zł. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansował inwestycje w wysokości 659 700 zł.

EkoPark Uniwersytetu Gdańskiego zajmuje obszar pomiędzy wydziałami Biologii, Chemii oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie. To jedyny tego rodzaju projekt w skali województwa, który będzie łączył funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne. Będą tam prowadzone badania naukowe nad gatunkami wymagającymi szczególnej troski oraz zajęcia praktyczne dla studentów Wydziałów Biologii i Chemii UG, ale jednocześnie, ze względu na unikatowe walory ekologiczne EkoPark będzie szczególnym miejscem wypoczynku dla wszystkich studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Będzie także dostępny dla mieszkańców Trójmiasta. W EkoParku znajdzie się unikatowa w skali województwa ekspozycja zachowawczej kolekcji roślin rzadkich i zagrożonych gatunków rodzimych z terenu województwa pomorskiego, którą będzie można zwiedzać zarówno indywidulanie, jak i grupowo.

Na terenie EkoParku został zaprojektowany przestrzenny układ zieleni z podziałem na trawniki, roślinność niską, drzewa i krzewy. Będą się tam znajdowały ścieżki edukacyjne, m.in. jedna dla przyrody nieożywionej (głazy narzutowe) oraz dwie dla ożywionej (prezentujące rodzimą florę i przykładowe typy ekosystemów), a także ozdobne założenie wodne, które będzie stanowiło miejsce rozrodu dla okolicznych płazów, owadów i innych organizmów bezkręgowych. Znajdą się również ścieżki piesze z ławkami, murkami i miejscami wypoczynku. Zostaną wykonane prace korekcyjne związane z ukształtowaniem terenu, aby zapewnić dogodny dostęp do EkoParku oraz instalacja nawadniająca.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2016 roku, a jej zakończenie zaplanowano na koniec br., obecnie, w okresie wiosennym, trwają nasadzenia roślinności.

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej „Rewitalizacji terenów podziałkowych znajdujących się na terenie miasta Gdańsk – studencki EkoPark na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego” wygrała firma Grima Architektura i Krajobraz Sp. z o. o. z Warszawy, a na roboty budowlane – firma EcoZet Sp. z o.o. z Kościerzyny.

Microsoft Office document icon ekopark_imie_m.plazynskiego_28.04.2017.doc60 KB