fbpx Seminarium TRIZ na Uniwersytecie Gdańskim | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Seminarium TRIZ na Uniwersytecie Gdańskim

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 15.05.2017 r.

INFORMACJA PRASOWA

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na seminarium dotyczące Teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań (TRIZ) – metody tworzenia innowacyjnych pomysłów i rozwiązywania problemów zyskującej coraz większą popularność w wielu światowych firmach z różnych branż oraz na wielu uczelniach. W ramach wydarzenia odbędzie się wykład prof. Marka Barkana, praktyka TRIZ w stopniu Master oraz wystąpienie o możliwościach TRIZ w Polsce. Wstęp wolny.

Czas: 16 maja 2017, godz. 10:00-13:15
Miejsce: Biblioteka Główna UG, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53
Organizator: Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego
Patronat: Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Piotr Stepnowski

W ramach seminarium TRIZ odbędzie się wykład prof. Marka Barkana, adiunkta University of Tennessee, praktyka TRIZ w stopniu Master, dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Stowarzyszenia MA TRIZ pt. “Creativity and problem solving are must have skills for 21st century” oraz wystąpienie dr Sergeya Yatsunenko (PAN, Novismo) pt. „TRIZ w Polsce – fundusze,  granty, współpraca, potencjał TRIZ dla nauki. Konferencja TRIZ Fest – informacje”.

Wydarzenie adresowane jest zarówno do wykładowców, jak i do studentów Uniwersytetu Gdańskiego, a w szczególności do kadry zarządzającej jednostkami naukowymi, jednostkami ds. rozwoju uczelni, naukowców – wynalazców, pracujących nad patentami, pracowników naukowo – dydaktycznych prowadzących prace badawcze, doktorantów.

Po wykładzie prof. M. Barkana odbędzie się część informacyjna, podczas której będzie można dowiedzieć się szczegółów na temat obecności TRIZ w Polsce: o działającym od niedawna Towarzystwie Naukowo-Przemysłowym TRIZ Polska, o możliwych źródłach finansowania szkoleń, nauczania semestralnego, badań powiązanych z metodą TRIZ, a także o zaplanowanej na wrzesień bieżącego roku konferencji TRIZfest 2017 – spotkaniu teoretyków i praktyków TRIZ z całego świata zrzeszonych w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia MA TRIZ. Patronat nad wydarzeniem objął Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

O Teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań

TRIZ w tłumaczeniu z języka rosyjskiego to skrót oznaczający Teorię Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań, którą w latach 60. XX wieku stworzył rosyjski naukowiec, wynalazca i wizjoner – Henryk Saulowicz Altszuller. TRIZ jest naukowo opracowaną i sprawdzoną w praktyce metodologią systemowego myślenia, która umożliwia generowanie innowacyjnych rozwiązań problemów technicznych w oparciu o algorytm wykorzystujący osiągnięcia z różnych, często bardzo odległych dziedzin wiedzy.

Altszuller opracował TRIZ w oparciu o wyniki badań nad wynalazczością i historią rozwoju techniki, w ramach których przeprowadził wnikliwą analizę tysięcy patentów opublikowanych na całym świecie. Studiując zastrzeżenia patentowe opisujące istotę nowatorskich rozwiązań z różnorodnych obszarów odkrył, że rządzą się one pewnymi ogólnymi prawidłowościami, z których można sformułować „uniwersalne” zasady umożliwiające szerokie wykorzystanie w rozwiązywaniu problemów technicznych i opracowywaniu nowych rozwiązań.

Metoda ta jest obecnie wykorzystywana w wielu światowych firmach z różnych branż i wykładana na wielu uczelniach. Najbardziej znani użytkownicy TRIZ to koncerny takie jak Samsung, General Electric, Hunday, Kia Motors, Boeing, IBM, INTEL. W Polsce TRIZ dopiero zaczyna być poznawana i wdrażana w firmach, ale nie jest jeszcze wykładana na żadnej polskiej uczelni. Podczas wydarzenia będzie można więc dowiedzieć się o tym, co stanowi o popularności TRIZ i jak stała się ona przedmiotem zajęć na uczelniach w USA i w Europie Zachodniej (na przykładzie Włoch).