fbpx XV Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna ASCOBANS | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

XV Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna ASCOBANS

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 19.05.2017 r.

INFORMACJA PRASOWA

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry zaprasza na stoisko edukacyjne dedykowane morświnom z okazji XV Międzynarodowego Dnia Bałtyckiego Morświna ASCOBANS. Jest to okolicznościowe święto dedykowane krytycznie zagrożonym w Bałtyku morświnom, jedynym bałtyckim waleniom.

Czas: 21 maja 2017, godz. 11:00-16:00
Miejsce: Gdynia, Skwer Kościuszki, naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego
Organizator: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry

Ten szczególny dzień ma przypominać o ludzkiej odpowiedzialności za los morświnów, potrzebie ochrony w trosce o dobro bałtyckiej przyrody i jej użytkowników. Święto to zostało ustanowione ustaleniami Konwencji Bońskiej oraz wynikającego z niej porozumienia ASCOBANS (Porozumienie o ochronie małych waleni Bałtyku, Północno-Wschodniego Atlantyku, Morza Irlandzkiego i Morza Północnego).

Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna przypada zawsze na trzecią niedzielę maja, w tym roku będzie to 21 maja. W tym dniu na Skwerze Kościuszki w Gdyni naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego obok pomnika morświna uruchomione zostanie duże stoisko edukacyjne dedykowane właśnie morświnom. Specjaliści ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry zapoznają przybyłych gości z morświnami – ich biologią, zagrożeniami i problemami. Podpowiedzą jak można morświny ocalić i jak się je dzisiaj bada.

Morświny to jedyne walenie na stałe zamieszkujące Bałtyk. Są blisko spokrewnione z delfinami i równie inteligentne. Bałtyckie morświny tworzą odrębną, częściowo izolowaną populację. Niegdyś były bardzo liczne. Przed II Wojną Światową na niewielkim wtedy fragmencie polskiego wybrzeża łowiono nawet ponad 100 osobników rocznie. Dzisiaj to gatunek zagrożony, tych bałtyckich pozostało nie więcej niż 500 osobników. Zagrażają im niektóre rodzaje sieci rybackich, podwodny hałas i zanieczyszczenia.