fbpx Międzynarodowa Konferencja Phosphor Safari oraz Międzynarodowe warsztaty IWASOM 2017 na Uniwersytecie Gdańskim | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 06.07.2017 r.

INFORMACJA PRASOWA

Nowe, rewolucyjne technologie wykorzystywane w przemyśle oświetleniowym, zaawansowane metody tworzenia materiałów optycznych, takich jak półprzewodniki, dielektryki i nanomateriały,  używanych w technice oświetleniowej, ogniwach słonecznych, energetyce jądrowej i medycynie nuklearnej, diagnostyce i terapii medycznej – to tematyka Międzynarodowej Konferencji Phosphor Safari oraz VI Międzynarodowych warsztatów „IWASOM”, które odbędą  się na Uniwersytecie Gdańskim. Naukowe osiągnięcia i możliwości wdrożeń w zakresie nowoczesnych technologii luminescencyjnych będą prezentować wybitni naukowcy, eksperci i przedstawiciele przemysłu oświetleniowego niemal ze wszystkich krajów świata. Konferencja Phosphor Safari po raz pierwszy odbywa się w Europie.

Miejsce – Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4, Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie

Czas – 9-14 lipca 2017; otwarcie konferencji 10 lipca o godz. 8.45, aula S211

Organizatorzy – Instytut Fizyki Doświadczalnej UG, Instytut Fizyki PAN w Warszawie, Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Gdański oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.iwasom.ug.edu.pl/

Będzie to 8. edycja Międzynarodowej Konferencji Phosphor Safari, ale po raz pierwszy odbędzie się ona w Europie; do tej pory organizowana była w Japonii, Korei, Hong Kongu i Chinach. Konferencja IWASOM organizowana jest co dwa lata na Uniwersytecie Gdańskim, pierwsza odbyła się w 2006  roku. Miejsce wspólnej Międzynarodowej Konferencja Phosphor Safari oraz VI Międzynarodowe warsztaty IWASOM (Joint Conference Phosphor Safari and The Sixth International Workshop on Advanced Spectroscopy and Optical Materials”) nie jest przypadkowe. Uniwersytet Gdański jako współorganizator konferencji został wyróżniony ze względu na znakomitą współpracę międzynarodową i osiągnięcia naukowe w zakresie badań nad materiałami luminescencyjnymi. Badania prowadzone są w na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG w Zakładzie Spektroskopii Fazy Skondensowanej, kierownikiem dziesięcioosobowej grupy badawczej jest prof. dr hab. Marek Grinberg. Tematyka badawcza skoncentrowana jest między innymi na materiałach luminescencyjnych do diod świecących LED (ostatnie 10 lat to rewolucja w oświetleniach), materiałach dla potrzeb energetyki jądrowej i medycyny (detektory UV, optyczne detektory promieniowania wysokoenergetycznego, dozymetry, świecących powierzchniach (betony, asfalty , farby)  i ogniwach słonecznych na bazie dielektryków (szyby produkujące elektryczność). Są już w tym zakresie efekty wdrożeniowe i zgłoszenia patentowe. Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego współpracują z ośrodkami badawczymi na całym świecie, to m.in. Wydział Chemii Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego (Tajpej, Chiny), Wydział Fizyki Narodowego Uniwersytetu w Busan (Republika Korei),  Uniwersytet Kioto (Japonia), Uniwersytet Ohio (Athens, USA), Kluczowe Laboratorium  Materiałów Optoelektronicznych  i Technologii w Uniwersytecie Sun Yat-sena  (Guangzhou, Chiny)

Międzynarodowa Konferencja Phosphor Safari promuje rozwój nauki i technologii związanej z materiałami luminescencyjnymi wykorzystywanymi w przemyśle oświetleniowym. Celem konferencji jest zorganizowanie płaszczyzny współpracy przemysłu z ośrodkami akademickimi. Tematyka konferencji i warsztatów IWASOM dotyczy najnowszych osiągnięć z dziedziny spektroskopii fazy skondensowanej, materiałów i nanomateriałów dla szeroko pojętej optoelektroniki.  IWASOM jest międzynarodowym spotkaniem naukowców i studentów zainteresowanych  prezentowaniem i dyskutowaniem wyników badań naukowych  na temat zaawansowanych metod spektralnych, fizyki,  chemii i technologii  nowych materiałów optycznych, takich jak półprzewodniki, dielektryki i nanomateriały,  używanych w technice oświetleniowej, ogniwach słonecznych, energetyce jądrowej i medycynie nuklearnej, diagnostyce i terapii medycznej.

W tegorocznej konferencji udział weźmie ponad 170 naukowców z całego świata, głownie fizyków i chemików zajmujących się syntezą materiałów oraz badaniami spektroskopowymi  a także przedstawicieli przemysłu. Wykładowcami będą uczeni z krajów Unii Europejskiej, Japonii, Chin, Tajwanu, Hong Kongu, USA, Izraela i Korei Południowej.

– To ważna konferencja zarówno dla świata nauki, jak i przedstawicieli przemysłu oświetleniowego. Phosphor Safari to spotkania łączące przedstawicieli przemysłu i nauki. Pozwala na  wymianę informacji, przegląd najnowszych technologii. Badaczom stwarza możliwość  poznania oczekiwań przedstawicieli przemysłu. Obecna wspólna konferencja Phosphor Safari i IWASOM daje możliwość spotkania naukowców z Europy i Polski z naukowcami reprezentującymi najszybciej rozwijające się kraje Azji – podsumowuje prof. Marek Grinberg z Uniwersytetu Gdańskiego.