fbpx (Nie)męskość w tekstach kultury XIX-XXI wieku | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

(Nie)męskość w tekstach kultury XIX-XXI wieku

Miejsce:
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego
Data i czas wydarzenia:
28.09.2017 - 08:00 do 29.09.2017 - 20:00
Organizator:
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Historii Literatury, Pracownia Badań nad Literaturą Zapoznaną i Mniej Znaną

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego

Katedra Historii Literatury

Pracownia Badań nad Literaturą Zapoznaną i Mniej Znaną

mają zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową:

(Nie)męskość w tekstach kultury XIX-XXI wieku

organizowaną w dniach 28-29 września 2017 roku w Katedrze Historii Literatury UG

Zaobserwowany w ostatnim czasie wzrost zainteresowania tematyką płci, skutkujący między innymi rozwojem badań genderowych, skupiających się na kobiecie i jej rolach społecznych, zdaje się inspirować do podjęcia równie istotnej problematyki, związanej z figurą mężczyzny. Wieloaspektowość zagadnień oraz ich złożoność stanowią wciąż pretekst do nowych i nowatorskich odczytań, zarówno dzieł starszych, XIX-wiecznych, jak i tych najnowszych, inspirując do oglądu problematyki (nie)męskości, prowadząc do próby opisu ról, relacji, transgresji i korelacji pomiędzy płciami.

Takie zadanie postawili sobie także organizatorzy konferencji, zapraszając do współudziału literaturoznawców, językoznawców, antropologów, kulturoznawców oraz innych znawców tematu z różnych ośrodków naukowych. Proponujemy namysł nad następującymi zagadnieniami, które nie wyczerpują jednak wszystkich możliwości, a są jedynie inspiracją do pogłębionej refleksji na ten temat:

• figury męskości w literaturze, (nie)męskość jako kategoria kulturowa i jej reprezentacje w  kulturze
  • język w literaturze – język płci pod kątem (nie)męskości
  • mężczyzna jako twórca literatury (i kultury)
  • mężczyzna (po)nowoczesny
  • mężczyzna i jego relacje z rodziną
  • mężczyzna jako ojciec (i matka?)
  • relacje mężczyzny z kobietami i mężczyznami
  • zachowania „męskie” i „niemęskie”
  • "maski męskości”
  • figura homoseksualisty w tekstach kultury
  • autor homoseksualista
  • figura hermafrodyty i androgyne w kontekście męskości

Zachęcamy także do dzielenia się autorskimi ujęciami proponowanej przez nas tematyki i czekamy na Państwa zgłoszenia. Na propozycje tematów wraz z abstraktami (do 1000 znaków) oczekujemy do 30 czerwca 2017 r. Formularze zgłoszeniowe prosimy przesyłać na adres:

konferencja.niemeskosc@gmail.com

Decyzję o włączeniu referatu do refleksji konferencyjnej prześlemy do 15 lipca 2017 roku.

Opłata konferencyjna obejmuje koszty materiałów konferencyjnych, bufetu kawowego  w przerwach obrad oraz planowanej publikacji pozytywnie zrecenzowanych artykułów i wynosi 400 zł z udziałem w uroczystej kolacji lub 350 zł bez udziału w kolacji. Opłata konferencyjna nie obejmuje kosztów noclegu.

Komitet Organizacyjny:

Prof. UG dr hab. Barbara Zwolińska