fbpx Ogólnopolska Konferencja Studencko-Doktorancka pt. „Wpływ uwarunkowań kulturowych na prawo karne” | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Miejsce:
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 6, Gdańsk, Audytorium B
Data i czas wydarzenia:
19.05.2017 - 09:00 do 17:45
Organizator:
Koło Naukowe Prawa Karnego UG oraz Koło Naukowe Prawa Karnego UMK

Konferencja kultura a prawo karneKoło Naukowe Prawa Karnego UG oraz Koło Naukowe Prawa Karnego UMK mają zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Studencko-Doktorancką pt. „Wpływ uwarunkowań kulturowych na prawo karne”, która odbędzie się w dniu 19 maja 2017 r. o godzinie 9:00 w audytorium B, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Wpływ zróżnicowań kulturowych społeczeństw na prawo karne bez wątpienia staje się zjawiskiem zyskującym coraz większą uwagę wśród badaczy. Organizatorzy poprzez niniejszą konferencję pragną wpisać się w ten nurt. Jej tematyka koncentruje się wokół zagadnień społeczno-kulturowych uwarunkowań prawa karnego, w tym reakcji na przestępstwo, oraz etiologii i fenomenologii przestępczości.

Konferencję otworzy panel ekspertów, podczas którego głos zabiorą: prof. zw. dr hab. Jerzy Zajadło (UG), dr Tomasz Snarski (UG), dr Agata Ziółkowska (UMK), dr Magdalena Sykulska – Przybysz (ORA Gdańsk), mgr Dominika Bek (UŚ). Wystąpienia będą koncentrowały się wokół zagadnienia Cultural defence – tzw. obrony przez kulturę. Mowa będzie o szczególnej sytuacji, gdy sprawca pochodzący z określonego kręgu kulturowego przejawia zachowania zgodne ze swoją kulturą, ale stanowiące przestępstwo w myśl obowiązującego prawa. Pojawia się pytanie, jaki wpływ na odpowiedzialność karną powinna mieć przynależność sprawcy przestępstwa do odmiennej kultury?

Dalszą część konferencji będą stanowiły wystąpienia młodych badaczy, którzy skupią się na zagadnieniach przestępstw motywowanych kulturowo, karnoprawnej ochrony uczuć religijnych oraz dogmatycznoprawnych aspektach prawa i procesu karnego w kontekście kulturowym.

Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do dnia 18 maja, na adres: knpkugkonferencja@gmail.com, w treści podając imię, nazwisko, nazwę uczelni, kierunek oraz rok studiów. Nie  ma przeszkód, aby w konferencji uczestniczyły osoby niebędące studentami.

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/events/1696681470624753/