fbpx III Międzynarodowe Spotkania Rektorów „Universia | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

III Międzynarodowe Spotkania Rektorów „Universia

Przedstawiciele ponad 1200 instytucji akademickich w tym Rektor UG prof. dr hab. Bernard Lammek uczestniczą w III Międzynarodowym Spotkaniu Rektorów „Universia” w Rio de Janeiro.

Przedstawiciele ponad 1200 uczelni będą analizować przyszłość uniwersytetów i ich możliwości sprostania potrzebom społeczeństwa.

Universia - organizator Spotkania – zrzesza 1290 uczelni z 23 krajów i reprezentuje 17-milionową społeczność uniwersytecką, w skład której wchodzą wykładowcy, studenci oraz pracownicy administracyjni. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Sewilli w 2005 r. i wzięło w nim udział 500 rektorów. W kolejnym Spotkaniu zorganizowanym pięć lat później w Guadalajarze (Meksyk) wzięło udział 900 rektorów i przedstawicieli uniwersytetów iberoamerykańskich, a wnioski ze spotkania zostały opisane raporcie “Guadalajara Agenda”.

III Międzynarodowe Spotkanie Rektorów w Rio jest zwieńczeniem 20 miesięcy pracy i działań realizowanych w internecie. W ciągu dwóch dni Rektorzy z uniwersytetów iberoamerykańskich oraz z innych regionów pracują nad wizją miejsca uczelni iberoamerykańskich w kontekście globalnym. W tym celu wezmą udział w dziesięciu debatach: “Uniwersytet dzisiaj: jak jesteśmy postrzegani? Jak widzimy samych siebie?”, “Uniwersytet i studenci: czy nasze uczelnie potrafią sprostać potrzebom studentów?”, “Uniwersytet i wykładowcy: czego potrzebują? Jakich wykładowców potrzebujemy?”, “Organizacja, władze i finanse: co należy zmienić?”, “Uniwersytet i teleinformatyka: w jakim stopniu musimy określić się na nowo?”, “Jakość nauczania i rozwój: czy potrafimy sprostać potrzebom społeczeństwa?”, “Badania, innowacje i przekazywanie wiedzy: czy duży krok naprzód jest możliwy?”, “Uniwersytet, społeczeństwo i środowisko: czy umiemy stawić czoło wyzwaniom naszych czasów?”, “Uniwersytet i kontekst społeczny: jak możemy przyczynić się do rozwoju naszych społeczności?” oraz “Internacjonalizacja: jakie są cele? Jak szybko nastąpi? Jakie strategie zostaną użyte?”.

Więcej: www.universiario2014.com

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz