fbpx Konferencja: Od Wolnej Europy do Wolnej Polski | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Konferencja: Od Wolnej Europy do Wolnej Polski

Uniwersytet Gdański współorganizuje konferencję zatytułowaną  „Od Wolnej Europy do Wolnej Polski: Komitet Wolnej Europy w czasie zimnej wojny”.

Czas: 5 – 6 września
Miejsce:  Wydział Nauk Społecznych Aula S205, ul. Bażyńskiego 4
Organizatorzy: Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej i Uniwersytet Gdański.

Gdańskie spotkanie zaplanowano w formie paneli dyskusyjnych. Poszczególne sesje to m.in.
- „Uchodźcy polityczni a amerykańska polityka zagraniczna w pierwszych latach zimnej wojny”,
- „ Początki Komitetu Wolnej Europy i uruchomienie Radia Wolna Europa”,
- „Programy wsparcia dla uchodźców politycznych prowadzone przez KWE”
-  „Od ulotek po książki: programy dystrybucji słowa drukowanego prowadzone przez KWE”.
Natomiast w sobotę (6 września 2014) o godz. 9:00 rozpocznie się panel zatytułowany:
- „Krucjata wolności: znaczenie w Ameryce i za żelazną kurtyną”.

W Gdańsku obradować będą badacze dziejów zimnej wojny z dziesięciu krajów świata, m.in. Scott Lucas,  Kenneth Osgood, Michael Warner, czy Hugh Wilford. Wśród gości sympozjum znajdą się także osoby, które pracowały, bądź współpracowały z Komitetem Wolnej Europy, czy Amerykańską Agencją Informacyjną (USIA), m.in.: A. Ross Johnson, Leonard Baldyga, Richard Cummings, Richard Rowson.

W obradach sympozjum wezmą także udział badacze zaangażowani w Centralny Projekt Badawczy IPN „Polska emigracja polityczna 1939-1990”, m.in. Małgorzata Choma-Jusińska i Paweł Sowiński.  Spośród polskich badaczy w obradach udział wezmą też Paweł Machcewicz i Jakub Tyszkiewcz. Wśród gości zagranicznych znajdą się również autorzy, którzy pod redakcją Katalin Kádár Lynn przygotowali tom poświęcony w całości dziejom Komitetu Wolnej Europy.

Patronatem  nad konferencją objął Prezydent  Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Wsparcie w organizacji spotkania badaczy dziejów zimnej wojny w Gdańsku – „mieście wolności” – zaoferowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Ponadto, partnerami organizatorów zostały znane i cenione instytucje zajmujące się gromadzeniem, przechowywaniem i badaniem materiałów archiwalnych dotyczących tej problematyki z Europy i Stanów Zjednoczonych:  Instytut Hoovera z Uniwersytetu Stanforda (Hoover Institution, Stanford University), Archiwum Społeczeństwa Otwartego (Open Society Archives) z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie (Central European University), Centrum Wilsona z Waszyngtonu (Wilson Center), Uniwersytet w Lejdzie (Universiteit Leiden). Partnerem organizatorów jest także wydawnictwo Helena History Press ze Stanów Zjednoczonych.
W trakcie obrad sympozjum będzie można zapoznać się najnowszymi publikacjami dotyczącymi dyskutowanej problematyki, zarówno z Polski, z Europy, jak i ze Stanów Zjednoczonych.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz