fbpx Quod felix faustum fortunatumque sit – rok akademicki 2014/2015 na Uniwersytecie Gdańskim został otwarty! | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

„Podróż licząca tysiące mil rozpoczyna się od pojedynczego kroku” – cytatem z Konfucjusza, wskazującym na drogę Uniwersytetu Gdańskiego, który z konsekwencją buduje jeden z najnowocześniejszych kampusów w Polsce i rozwija ofertę kształcenia, rozpoczął inauguracyjne przemówienie prof. Bernard Lammek, rektor uczelni. Tegoroczna uroczystość została połączona z nadaniem tytułu doktora honoris causa wybitnemu matematykowi – prof. Zbigniewowi Ciesielskiemu. Tradycyjnie odbyła się immatrykulacja studentów oraz doktorantów.  Nie zabrakło nagród i wyróżnień.

W inauguracji roku akademickiego 2014/2015 na Uniwersytecie Gdańskim udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, pomorscy parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny, przedstawiciele władz kościelnych, rektorzy pomorskich uczelni wyższych, przedstawiciele biznesu i społeczność akademicka UG. Uniwersytet Gdański gościł w tym roku także byłego prezydenta Lecha Wałęsę. Gościem specjalnym był prof. Zbigniew Ciesielski, który odebrał tytuł doktora honoris causa UG oraz recenzenci jego przewodu doktorskiego – prof. Stanisław Kwapień z Uniwersytetu Warszawskiego i  prof. Wiesław Pleśniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammekprzemówieniu inauguracyjnym wskazał na wyzwania stojące w nowym roku akademickim przed uczelnią. To dalsza rozbudowa Bałtyckiego Kampusu UG, a szczególnie kontynuacja dwóch największych obecnie inwestycji – Instytutu Biotechnologii oraz nowego gmachu Neofilologii i budynku administracji centralnej, rozwijanie oferty kształceniakonsekwentne utrzymywanie oraz podnoszenie jakości studiów, a także zdobywanie grantów krajowych i europejskich na badania naukowe. Prof. Bernard Lammek przypomniał także sukcesy kadry akademickiej i studentów w ubiegłym roku akademickim, podziękował wszystkim, którzy wspierają działania Uniwersytetu Gdańskiego i gorąco przywitał studentów pierwszego roku: „Jesteście – podobnie jak my chyba wszyscy tutaj pokoleniem wychowanym w pokoju. Dzięki temu możecie czerpać z życia pełnymi garściami, cieszyć się wolnością i demokracją, a na uniwersytecie korzystać z wiedzy i doświadczenia Waszych nauczycieli i kolegów. Życzę Wam więc, żeby nadchodzący czas nie zmienił niczego w tej kwestii, żeby jedynym poświęceniem, jakiego wymaga się od was w chwili obecnej było poświęcenie waszego czasu i młodości na zdobywanie wiedzy, na zawieranie przyjaźni, osiąganie kolejnych sukcesów” – podkreślił.

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim rozpocznie prawie 12500 studentów pierwszego roku: prawie 10000 studentów studiów stacjonarnych i ponad 2500 tysiąca studentów studiów niestacjonarnych . W tegorocznej rekrutacji na UG, na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie, najpopularniejsze kierunki to psychologia – 10,24 kandydata na jedno miejsce; Kryminologia – 10, 22; Skandynawistyka – 9,56; Bezpieczeństwo narodowe – 7,95 i Filologia angielska – 7,26. Nowe kierunki stacjonarne pierwszego stopnia, które studenci będą studiować po raz pierwszy w roku akademickim 2014/2015  to Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna, Biologia medyczna, Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej, studia w języku angielskim – European and International Business Law and EU Administration, a także Etnofilologia kaszubska.

Tradycyjnie w czasie inauguracji roku akademickiego odbyła się immatrykulacja studentów, którą poprowadził prof. Józef Arno Włodarski, Prorektor ds. Studenckich UG oraz immatrykulacja doktorantów, którą poprowadziła prof. Anna Machnikowska, Prorektor ds. Kształcenia UG.

W czasie tegorocznej inauguracji nie zabrakło nagród i wyróżnień. Srebrne Medale Uniwersytetu Gdańskiego Bene merito et merengi w uznaniu szczególnych zasług dla społeczności akademickiej i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego odebrali Pan  Janusz  Jarosiński, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Pan Julian Skelnik, Dyrektor w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Po raz pierwszy zostały wręczone nagrody laureatom konkursu na najlepszą książkę naukową, dydaktyczną i przedstawiającą rezultaty pracy doktorskiej wydaną w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego. Otrzymali ja w tym roku prof. Ewa Rogowska-Cybulska za książkę „Słowotwórstwo na usługach reklamy. Mechanizmy tekstowe” oraz prof. Wojciech Bęben za książkę „Aborygeni, pierwsi nomadzi. Życie i kultura”. Nagrodą dla laureatów jest prawo opublikowania nieodpłatnie w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego kolejnej książki.

Studenci pierwszego roku, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w czasie tegorocznej rekrutacji zostali uhonorowani nagrodami Banku Zachodniego WBK w ramach programu „Santander Universidades”, wspierającego kształcenie i badania naukowe (otrzymali nagrody pieniężne, łącznie w wysokości pięciu tysięcy złotych). Za najlepsze wyniki rekrutacyjne na pierwszy stopień studiów nagrodę otrzymała Pani Olga Wrońska (będzie studiować iberystykę na Wydziale Filologicznym UG), na drugi stopień studiów – Pani Sylwia Góralska (będzie studiować finanse i rachunkowość na Wydziale Zarządzania UG) i na trzeci stopień studiów – Pani Anna Kośmicka (studia doktoranckie z Biologii, Ekologii i Mikrobiologii na Wydziale Biologii UG).

Podziękowania za pracę na rzecz Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymała Pani Ludwika Sikorska.

Uroczystość uświetnił, jak zawsze ze szczególnym repertuarem, znakomity występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka.

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego