fbpx List intencyjny w sprawie współpracy w zakresie dokumentowania i badania niematerialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernard Lammek, Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski i Prezes Instytutu Kaszubskiego Józef Borzyszkowski podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie dokumentowania i badania niematerialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza oraz upowszechniania wiedzy o nim.

W zamierzeniach jest opracowanie Regionalnego programu ratowania, dokumentowania, badania i upowszechniania niematerialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza. Program ma mieć charakter przedsięwzięcia sieciowego, opartego na współpracy środowisk: samorządowego, naukowego, kulturalnego i pozarządowego.

Sygnatariusze listu intencyjnego zobowiązali się między innymi do:
  • zainicjowania i zrealizowania szerokiego programu badań nad niematerialnym dziedzictwem kulturowym Pomorza
  • utworzenia stałego i nieustannie uzupełnianego oraz rozwijanego archiwum niematerialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza w oparciu o przeprowadzone badania oraz już posiadane zasoby wiedzy
  • inspirowania i wspólnego realizowania różnorodnych projektów, mających na celu upowszechnianie wiedzy oraz rozwijanie kulturowych praktyk, służących popularyzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza.
  • wspierania lokalnych i środowiskowych inicjatyw oraz przedsięwzięć, mających na celu odnowę, rewitalizację, adaptację oraz popularyzację niematerialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza.
  • popularyzowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza w Polsce i poza jej granicami.
List intencyjny został podpisany 9 października 2014 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
PDF icon list_intencyjny_9_10_2014_skan.pdf717.21 KB