fbpx Kolekcja storczykowatych na Wydziale Biologii | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Kolekcja storczykowatych na Wydziale Biologii

Ponad 500 gatunków roślin, przede wszystkim storczykowatych (Orchidaceae) liczy ekspozycja na Wydziale Biologii UG.

Są to gatunki charakterystyczne przede wszystkim dla obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Rośliny zgromadzone w kolekcji stanowią cenny materiał do badań naukowych z zakresu morfologii, histologii, fenologii oraz taksonomii roślin, w tym taksonomii molekularnej. Organami regularnie pobieranymi do badań są przede wszystkim kwiaty i liście. Zebrane kwiaty umieszczane są w utrwalaczu, a następnie poddawane analizie z wykorzystaniem m.in. elektronowego mikroskopu skaningowego. Natomiast liście stanowią materiał do badań, których celem jest identyfikacja taksonomiczna wybranych gatunków, a także odtworzenie ich filogenezy. W badaniach tych stosowane są nowoczesne techniki biologii molekularnej.

Więcej: http://biology.ug.edu.pl/media/aktualnosci/37719/kolekcja_storczykowatych_na_wydziale_biologii_ug

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz