fbpx O ekstremach klimatycznych na UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

O ekstremach klimatycznych na UG

Katedra Meteorologii i Klimatologii Instytutu Geografii UG wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zapraszają na cykl spotkań poświęconych ekstremalnym zjawiskom pogodowym. Najbliższe odbędzie się już w piątek, 7 listopada 2014 roku. Wykład pt. „Istota zjawisk ekstremalnych – metody analizy, występowanie” wygłosi prof. dr hab. Mirosław Miętus, dyrektor Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Cykl zatytułowany: „Zagrożenie obszaru województwa pomorskiego występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych w konsekwencji spodziewanej zmiany klimatu”  obejmuje trzy spotkania, zaplanowane na listopad 2014 roku (harmonogram poniżej).

Naukowcy postarają się w przystępny sposób przybliżyć zagadnienia występowania ekstremalnych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych na obszarze województwa pomorskiego. Przedstawią prowadzone w tym zakresie badania i analizy. Spotkania będą miały charakter popularnonaukowych wykładów i prezentacji i są otwarte dla szerokiej publiczności.

Największe występujące w województwie pomorskim zagrożenia to:

- Intensywne opady mogące generować nagłe powodzie  (flash foods) w skali lokalnej

- Występowanie wiatru o dużych prędkościach

- Wezbrania sztormowe

- Fale upałów/Fale chłodu

- Występowanie dni z odczuciem cieplnym  bardzo ciepło lub bardzo zimno

Wykorzystując dotychczasową wiedzę na temat zmian klimatu w północnej Polsce, zespół naukowców – ekspertów przedstawi możliwe scenariusze na przyszłość, dotyczące naszego województwa. Jako jedna z metod adaptacji i łagodzenia skutków zmian klimatu zostanie omówiona możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii na obszarze województwa pomorskiego.

Dodatkowo przygotowany zostanie zintegrowany z treściami wykładów serwis WWW stanowiący platformę udostępniania treści oraz dyskusji nad omawianymi zagadnieniami dla ludzi nauki, przedstawicieli administracji, zarówno samorządowej jak i rządowej i w najogólniejszym sensie – mieszkańców województwa pomorskiego.

Warto przypomnieć, że w budynku Instytutu Geografii UG oraz na stronach Katedry Meteorologii i Klimatologii IG UG (www.klimat.ug.edu.pl)  od stycznia 2014 roku można śledzić aktualną sytuację meteorologiczną, dotyczącą województwa pomorskiego (temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza). Pomiary są prowadzone  w ramach monitoringu klimatu Pojezierza Kaszubskiego, prowadzonego przez Katedrę Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Gdańskiego. Dane o warunkach atmosferycznych (dostępne on-line) pochodzą ze stacji pomiarowych na terenie Kampusu UG w Gdańsku Oliwie oraz ze Stacji Limnologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Harmonogram spotkań : Zagrożenie obszaru województwa pomorskiego występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych w konsekwencji spodziewanej zmiany klimatu”

7.11.2014 (piątek)

11.00-12.30  Prof. dr hab. Mirosław Miętus