fbpx Akademickie Centrum Kreatywności na Wydziale Oceanografii i Geografii UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Akademickie Centrum Kreatywności na Wydziale Oceanografii i Geografii UG

Projekt Akademickie Centrum Kreatywności realizowany przez Wydział Oceanografii i Geografii UG znalazł się w gronie najlepszych tego typu projektów w Polsce i otrzymał finansowanie z MNiSW. Gratulujemy!

Projekt skierowany jest do przyszłych nauczycieli geografii, którzy obecnie studiują na WOiG UG. został przygotowany i będzie prowadzony przez dr Teresę Sadoń-Osowiecką z Pracowni Dydaktyki Geografii Katedry Gospodarki Przestrzennej Instytutu Geografii.

Z racji specyfiki geografii jako przedmiotu nauczania w programie Akademickie Centrum Kreatywności mogą wziąć udział szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Planuje się włączyć szkoły ćwiczeń, w których studenci geografii UG do tej pory odbywali praktyki pedagogiczne: Gimnazjum nr 20 w Gdańsku, Gimnazjum i Liceum Jezuitów w Gdyni, Gimnazjum nr 46 w Gdańsku, Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku. Merytoryczną stronę projektu wspierać będzie prof. Dorota Klus-Stańska z Wydziału Nauk Społecznych (Instytut Pedagogiki) UG. Do współpracy planuje się zaprosić prof. Dawida Lamberta (Institute of Education, University of London), dr Jaroslava Vavrę z Politechniki w Libercu (Czechy) - obydwaj zajmują się edukacją geograficzną. W miarę możliwości także dydaktyków z innych krajów, np. ze Szwecji, Finlandii, Niemiec, Litwy.

Głównym celem wdrożenia programu Akademickie Centrum Kreatywności na Wydziale Oceanografii i Geografii w zakresie nauczania geografii jest zatem z jednej strony przygotowanie studentów-przyszłych nauczycieli geografii do prowadzenia zajęć wyzwalających inicjatywę poznawczą uczniów i wskazujących im geograficzne metody badania rzeczywistości przy użyciu wszystkich dostępnych środków (w tym zaawansowanych technologii), a z drugiej – próba wprowadzenia zmiany w rzeczywistości polskiej szkoły.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz