fbpx Popularyzator Nauki 2015 z Uniwersytetu Gdańskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Popularyzator Nauki 2015 z Uniwersytetu Gdańskiego

Dr Łukasz RąbalskiDr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został Popularyzatorem Nauki 2015, prezentując jedno z najlepszych naukowych wystąpień. W czwartej edycji konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej INTER zajął trzecie miejsce.

Do czwartej edycji konkursu zgłoszono 28 interdyscyplinarnych projektów naukowych. Spośród nich wyłoniono 11 najlepszych, które znalazły się w finale. Zadaniem każdego z naukowców było opowiedzenie o swoim projekcie w jak najbardziej przystępny, zrozumiały i ciekawy sposób. Każdy z finalistów miał pięć minut.

Dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opowiadał o zastosowaniu biologicznych środków ochrony roślin w walce ze szkodnikami w polskich lasach i swoim wystąpieniem zapewnił sobie trzecie miejsce.

Dr Łukasz Rąbalski obecne pracuje w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych i prowadzi badania w zakresie nowoczesnych metod diagnostycznych i bioinformatycznych.

Pierwsze miejsce zdobyli dr Monika Marcinkowska z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr Tomasz Gubiec z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Katarzyna Krukiewicz z Politechniki Śląskiej w Gliwicach W nagrodę otrzymali po 120 tys. zł.

Na drugim miejscu uplasowali się: mgr Maciej Jasiński z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych i Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr inż. Magdalena Górecka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Za zdobycie drugiego miejsce przyznano im po 100 tys. zł.

Trzecią pozycję – obok dra dra Łukasza Rąbalskiego z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – zajęli: dr n. med. Dorota Frydecka z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz mgr Tomasz Górny z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W nagrodę otrzymali po 80 tys. zł.

Każdy z nagrodzonych  naukowców 80 procent swojej nagrody może przeznaczyć na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20 procent na własne wydatki.

Występy finalistów oceniali: prezes FNP prof. Maciej Żylicz, dr Ilona Iłowiecka-Tańska z Centrum Nauki "Kopernik", dr Magdalena Kulma - laureatka konkursu "Inter 2014", red. Dorota Romanowska z "Newsweeka", Natalia Osica - prezes Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl oraz red. Krzysztof Michalski z Programu 1 Polskiego Radia.

Finał odbył się w sobotę, 24 stycznia 2015 roku.

Dr Beata Czechowska - Derkacz
Rzecznik Prasowy UG