fbpx Prof. Łęczyński reprezentantem UG w Polskim Konsorcjum Polarnym | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prof. Łęczyński reprezentantem UG w Polskim Konsorcjum Polarnym

Miło nam poinformować, że prof. UG dr hab. Leszek Łęczyński (Wydział Oceanografii i Geografii) pełni funkcję Z-cy Przewodniczącego Polskiego Konsorcjum Polarnego (www.pkpolar.pl).

Polskie Konsorcjum Polarne (PKPol) jest porozumieniem 18 instytucji naukowych, które połączyły swoje siły dla efektywnego badania obszarów polarnych w celu lepszego poznania zmian zachodzących w ich środowisku przyrodniczym oraz ich oddziaływania na inne obszary Ziemi. W skład Konsorcjum wchodzi obecnie 13 uczelni wyższych oraz 5 instytutów naukowych. Konsorcjum współpracuje ściśle z Komitetem Badań Polarnych PAN, który patronował jego powstawaniu. Celem działalności Polskiego Konsorcjum Polarnego jest efektywna współpraca polskiego środowiska naukowego, skupionego wokół polarystyki w zakresie:

• pozyskiwania funduszy na badania naukowe,
  • wspólnego prowadzenia projektów badawczych,
  • wypracowania najlepszych praktyk działania logistyki,
  • organizacji ekspedycji,
  • wzmocnienia pracy polskich stacji polarnych.

Przedstawiciele PKPol biorą udział w liczących się spotkania takich jak seminarium "Cele i narzędzia polskiej polityki arktycznej" w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, których wynikiem było powstanie min. projektu GO ARCTIC. Projekt ten, w który zaangażowana jest Pani Prof. UG, dr hab. Dorota Pyć (Wydział Prawa i Administracji, Podsekretarz stanu ds. gospodarki morskiej w ministerstwie transportu, budownictwa i gospodarki morskiej) ma na celu zwiększenie polskiej szeroko pojętej aktywności w obszarach polarnych.

prof. Łęczyński
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Andrzej Żurawik