fbpx Zmarł Profesor Władysław Bartoszewski znakomity historyk, polityk i dyplomata, Doktor Honoris Causa UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Zmarł Profesor Władysław Bartoszewski, znakomity historyk, polityk i dyplomata. Więzień polityczny obozu koncentracyjnego w Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz polskiego państwa podziemnego i uczestnik Powstania Warszawskiego. Aktywnie pomagał w ratowaniu Żydów. Po wojnie pracował jako dziennikarz i publicysta, kilkakrotnie  internowany. Był związany z kołami inteligencji katolickiej i ze środowiskiem opozycyjnej „Solidarności”. W latach 80. pracował jako wykładowca w Niemczech. W 1990 roku został ambasadorem Polski w Wiedniu. Zawsze był aktywny w życiu publicznym, a jego wkład w stosunki polsko-niemieckie i polsko-izraelskie jest nieoceniony. Dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych. Od 2007 roku był pełnomocnikiem prezesa rady ministrów do spraw dialogu międzynarodowego i stosunków polsko-niemieckich. Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Autor wielu książek i jeden z najznakomitszych narratorów polskiej historii, w pamięci wielu pozostanie również jako autor motta „Warto być przyzwoitym”, które jest jednocześnie tytułem Jego książki.

29 września 2005 roku Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadał Profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego „za krzewienie mądrego patriotyzmu, wolnego od wszelkich ksenofobii i wnoszenie do świata polityki ducha etyki”.

Profesor Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 roku, miał 93 lata.

Cześć Jego pamięci składa Senat, Rektor i społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego

Prof. Władysław Bartoszewski
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz