fbpx Profesor Michał Piotr Mrozowicki członkiem honorowym Cercle Richard Wagner – Lyon | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Prof. zw. dr hab. Michał Piotr Mrozowicki, kierownik Katedry Literatur Romańskich UG, otrzymał tytuł członka honorowego Cercle Richard Wagner – Lyon, przyznany dopiero po raz czwarty w historii. Gratulujemy !

Profesor Michał Piotr Mrozowicki przebywał we Francji na zaproszenie Lyońskiego Koła Wagnerowskiego (Cercle Richard Wagner – Lyon). Kulminacyjnym punktem wizyty był wykład wygłoszony przez prof. Mrozowickiego nt. Le Tour de France du Chevalier Lohengrin. Na wykładzie obecni byli m.in. Konsul RP w Lyonie Piotr Siwicki i były dziekan Faculté des Langues Université Lumière Lyon 2, germanista, a zarazem miłośnik i znawca opery, redaktor muzycznego czasopisma internetowego forumopera.com, prof. Fabrice Malkani.

Po wykładzie prof. Michałowi Piotrowi Mrozowickiemu nadano godność czwartego w historii członka honorowego Cercle Richard Wagner – Lyon. Laudację wygłosił Prezes CRWL dr Pascal Bouteldja. Nowomianowany membre d’honneur CRWL otrzymał od swoich lyońskich przyjaciół trzy wspaniałe prezenty dla upamiętnienia wydarzeń 26 kwietnia 2015 roku: okazałą statuetkę Ryszarda Wagnera, medal z wizerunkiem kompozytora z miśnieńskiej porcelany i facsimile listu Edouarda Dujardina, dyrektora La Revue Wagnérienne, do wydawcy Léona Vaniera. Odbyła się także promocja książki prof. Mrozowickiego, pierwszego tomu jego cyklu Richard Wagner et sa réception en France, noszącego podtytuł Le Musicien de l’avenir.

Program wizyty prof. Mrozowickiego we Francji obejmował także szereg spotkań z czołowymi francuskimi wagnerzystami w Lyonie i w Marsylii, a także z redaktorką lyońskiego wydawnictwa muzycznego Symétrie, a zarazem słynną śpiewaczką operową, Hjördis Thébault, z którą Profesor omawiał kwestie związane z dystrybucją w krajach frankofońskich jego cyklu poświęconego recepcji Ryszarda Wagnera we Francji.

Zdjęcia: Dominique Bouteldja, Pascal Bouteldja, Dominique Compigne  Chantal Perrier i Michał Piotr Mrozowicki.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz