fbpx Tropikalne mrówki na Wydziale Biologii | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Tropikalne mrówki na Wydziale Biologii

Mrówki z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej zamieszkały na Wydziale Biologii. Stworzono dla nich specjalne formikarium, gdzie można obserwować codzienność tych owadów społecznych.

Formikarium powstało w holu głównym na Wyspie Darwina. Posłuży  służącym do hodowli i obserwacji mrówek. Wyróżnia się w nim dwie części - gniazdową i wybieg, zwany areną. Gniazdo zamieszkuje królowa składająca jaja oraz robotnice. Natomiast arena stanowi miejsce zdobywania pokarmu oraz składowania odpadków i nieczystości wynoszonych z gniazda.

W formikarium na Wydziale Biologii hodowany jest egzotyczny gatunek mrówek - Atta cephalotes znane także jako mrówki tnące liście, mrówki parasolowate czy mrówki grzybiarki.  Ich naturalnym miejscem występowania są lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Południowej oraz tropikalne rejony Meksyku, gdzie kolonia zbudowana z milionów osobników o zróżnicowanej budowie morfologicznej tworzy ogromne, sięgające niekiedy kilku metrów sześciennych gniazda. Podstawą do jego konstrukcji są hodowane przez mrówki grzyby wyrastające ze zbitej masy fragmentów roślin, które robotnice tną i nawożą własnymi odchodami. Grzyby są również dla mrówek bazą pokarmową.

Tropikalne mrówki na Wydziale BiologiiTropikalne mrówki na Wydziale BiologiiTropikalne mrówki na Wydziale BiologiiTropikalne mrówki na Wydziale Biologii
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Gabriela Leoniec
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz