fbpx Profesorowie Grzegorz Węgrzyn i Elzbieta Niemirycz w grupie mentorów sieci Baltic Sea Network | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Prof. Grzegorz Węgrzyn i prof. Elzbieta Niemirycz z Uniwersytetu Gdańskiego zostali powołani  do reprezentacji polskiego środowiska naukowego w pracach grupy mentorów (tzw. wise men/women) projektu Baltic Sea Network. Uniwersytet Gdański w ramach Baltic Sea Network będzie pełnić funkcję flagowego uniwersytetu polskiego i jednego z kilku w regionie bałtyckim.

Profesorowie: Grzegorz Węgrzyn (Prorektor ds. Nauki UG, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego) i Elżbieta Niemirycz (Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Pracowni Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych) zostali powołani  do reprezentacji polskiego środowiska naukowego w pracach grupy mentorów (tzw. wise men/women) projektu Baltic Sea Network                z ramienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof.  Elżbieta Niemirycz już w 2014 roku uzyskała poparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego) do udziału w tej inicjatywie. Uniwersytet Gdański w ramach Baltic Sea Network będzie pełnić funkcję flagowego uniwersytetu polskiego i jednego z kilku w regionie bałtyckim.

Rolą grupy mentorów będzie  monitoring powstającego projektu i jego krytyczna ocena, by spełniał założenia wspólnej polityki na polu edukacji i nauki całego makroregionu nadbałtyckiego.

Baltic Sea Network (BSN) jest agendą  Rady Państw Morza Bałtyckiego  (Council of the Baltic Sea States) i Ministerstwa Nauki i Badań (Ministry of Science and Research) miasta Hamburg.  Członkami Rady Państw Morza Bałtyckiego  (RPMB) są wszystkie państwa leżące nad Bałtykiem (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja), a także Islandia, Norwegia i UE. Od 1 lipca 2015 roku Polska objęła roczną prezydencję (po Estonii) w RPMB. Jak zapowiedziała wiceminister Henryka Mościcka – Dendys Polska będzie sprawować swoją roczną prezydencję w zgodzie z trzema priorytetami: zrównoważonym rozwojem, kulturą jako narzędziem wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego i bezpieczeństwem cywilnym. Rada Państw Morza Bałtyckiego to organizacja oparta na ugruntowanych i dobrze funkcjonujących strukturach, z unikalnymi doświadczeniami i rozwiniętą siecią ekspertów. Pozwala na kontynuację pragmatycznej współpracy i podtrzymanie kontaktów międzyludzkich w wielu dziedzinach, wpływających na poprawę warunków życia mieszkańców regionu.

Działania w ramach sieci Baltic Sea Network koncentrują się na szeroko rozumianym rozwoju państw Morza Bałtyckiego w ramach współpracy wielu instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, organizacji pozarządowych i związanych z ochroną środowiska. Naukowcy prowadzą badania dotyczące ochrony Morza Bałtyckiego, jego fauny i flory, programy rozwojowe i Innowacyjne.

Więcej informacji na temat RPMB i BSN można znaleźć na stronie internetowej: www.baltyk.msz.gov.pl

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska