fbpx Dr Łukasz Rąbalski z MWB UG i GUMed wśród laureatów konkursu IMPULS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Laureaci konkursu IMPULS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Informacja Organizatorów:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki czwartej i jednocześnie ostatniej edycji konkursu IMPULS organizowanego w ramach projektu SKILLS. Dziewięciu laureatów ostatniego konkursu, dzięki finansowaniu w łącznej wysokości 880 tysięcy złotych, będzie mogło realizować w polskich instytucjach naukowych innowacyjne projekty i koncepcje badawcze o potencjale komercjalizacyjnym.

Celem konkursu IMPULS jest promowanie badań aplikacyjnych oraz rozwój umiejętności uczonych z zakresu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody w wysokości: 120 tys. złotych (I nagroda), 100 tys. złotych (II nagroda) i 80 tys. złotych (III nagroda). Każda nagroda składa się z dwóch części –  80% nagrody stanowi część subwencyjna na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20% nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata.

Do ostatniej edycji konkursu IMPULS zgłoszono 56 wniosków. W drugim etapie konkursu wzięło udział 17 najwyżej ocenionych przez recenzentów badaczy, którzy prezentowali swoje projekty podczas rozmowy z komisją składającą się ze specjalistów ze środowiska nauki i biznesu. Biorąc pod uwagę rekomendacje komisji konkursowej, Zarząd Fundacji wyłonił dziewięciu laureatów, którzy otrzymali nagrody na łączną kwotę 880 tys. złotych, w tym: 2 nagrody I kategorii, 4 nagrody II kategorii oraz 3 nagrody III kategorii.

Laureaci ostatniej edycji konkursu IMPULS będą prowadzić badania m.in. nad uzyskaniem nowoczesnej szczepionki przeciwko chorobie Newcastle, stworzeniem innowacyjnej metody odzysku platyny ze zużytych katalizatorów samochodowych czy wdrożeniem do praktyki lekarskiej testu diagnostycznego opartego o technikę sekwencjonowania genomowego wykrywającego dziedziczne postacie raka jelita grubego.

Nagrody I kategorii w wysokości 120 tys. złotych otrzymali: dr inż. Joanna Ortyl z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz dr Michał Wójcik z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagrody II kategorii w wysokości 100 tys. złotych zdobyli: dr inż. Marek Kraft z Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. Krystian Jażdżewski z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, mgr inż. Arkadiusz Kuś z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Nagrody III kategorii w wysokości 80 tys. złotych otrzymali: dr inż. Agnieszka Fornalczyk z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, dr inż. Paweł Horeglad z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Łukasz Tymecki z  Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

W konkursie mogli wziąć udział uczestnicy projektu SKILLS: pracownicy naukowi z polskich jednostek naukowych, doktoranci z polskich jednostek naukowych oraz absolwenci studiów doktoranckich (do 12 miesięcy od uzyskania stopnia doktora).

W czterech edycjach konkursu IMPULS:

• wnioski na realizację innowacyjnych projektów badawczych złożyło 153 badaczy,
  • wyłonionych zostało 37 laureatów, którzy na realizację badań otrzymali łącznie ponad 3,5 mln złotych.

Projekt SKILLS jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego celem jest doskonalenie kwalifikacji uczonych w zakresie zarządzania projektami i zespołami badawczymi, rozwój umiejętności dotyczących komunikacji naukowej i kształtowanie postaw proinnowacyjnych. W ramach działań w projekcie SKILLS organizowane są m.in. szkolenia z zakresu komunikacji naukowej, szkolenia podnoszące umiejętności z zakresu zarządzania badaniami i zespołami naukowymi, Program Mentoringu i Coachingu, Konkurs INTER, Konkurs IMPULS, Konkurs eNgage, Program stażowy czy Akademia Menadżerów Programowych.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. i jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. Statutowe cele FNP to wspieranie wybitnych naukowców i zespołów badawczych, działanie na rzecz transferu osiągnięć naukowych do praktyki gospodarczej, wspomaganie różnych inicjatyw inwestycyjnych służących nauce w Polsce. Fundacja realizuje je poprzez przyznawanie indywidualnych nagród i stypendiów dla naukowców, przyznawanie subwencji na modernizację warsztatów naukowych i ochronę zbiorów naukowych, przyznawanie subwencji na wdrażanie osiągnięć naukowych do praktyki gospodarczej, inne formy wspierania ważnych przedsięwzięć służących nauce (jak np.: programy wydawnicze, konferencje). FUNDACJA coraz aktywniej angażuje się także we wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, w działania ułatwiające wymianę myśli naukowej oraz zwiększanie samodzielności naukowej młodego pokolenia uczonych.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska
Treść wprowadzona przez: Iwona Kuklińska