fbpx Dr Iwona Dąbkowska z Wydziału Chemii UG wśród laureatów konkursu eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Laureaci konkursu eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Informacja Organizatorów:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła ostatnią edycję konkursu eNgage organizowanego w ramach projektu SKILLS. Dziesięciu laureatów konkursu, dzięki finansowaniu wynoszącemu łącznie ponad 400 tys. złotych, będzie mogło realizować innowacyjne projekty popularyzujące naukę – dzięki nim m.in. dowiemy się, jak „ujarzmić” swojego smartfona czy zbudować własną stację badawczą.

Głównym celem konkursu eNgage jest rozwój umiejętności naukowców z zakresu popularyzacji nauki i prezentacji wyników badań naukowych dla odbiorców, którzy nie są naukowcami - przede wszystkim dla młodzieży. Uczestnicy konkursu nie mają żadnych ograniczeń co do proponowanej metody popularyzacji - mogą więc przygotować cykl wykładów czy spotkań, zaprojektować aplikację na smartfona służącą do popularyzacji wiedzy czy też stworzyć grę planszową.

Autorzy najlepszych pomysłów otrzymują nagrody w wysokości do 45 tys. złotych. Nagroda składa się z części subwencyjnej (80% nagrody) oraz części będącej indywidualnym wsparciem dla laureata (maksymalnie 20% nagrody; z części tej można zrezygnować, by przeznaczyć 100% nagrody na realizację projektu).

W ostatniej edycji konkursu eNgage zgłoszonych zostało 80 wniosków. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 22 naukowców, którzy zaprezentowali przed komisją konkursową swoje innowacyjne popularyzatorskie projekty. Biorąc pod uwagę rekomendacje komisji, Zarząd Fundacji wyłonił dziesięciu laureatów konkursu, którzy na realizację swoich projektów otrzymali nagrody na łączną kwotę ponad 400 tys. złotych.

Laureatami ostatniej edycji konkursu eNgage zostali: mgr inż. Adrian Augustyniak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, dr Marcin Czub i dr Radosław Wasielewski z Uniwersytetu Wrocławskiego, mgr Michał Czub z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, dr Iwona Dąbkowska z Uniwersytetu Gdańskiego, mgr inż. Michał Nowicki z Politechniki Poznańskiej, dr Magdalena Osial z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. inż. Adam Piłat z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, dr inż. Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie i dr Tomasz Żuradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W konkursie mogli wziąć udział badacze reprezentujący wszystkie dziedziny nauki: pracownicy naukowi oraz doktoranci z polskich jednostek naukowych.

W czterech edycjach konkursu eNgage:

• wnioski na realizację innowacyjnych popularyzatorskich projektów złożyło 253 naukowców,
  • laureatami zostało 48 badaczy, którzy na realizację swoich projektów otrzymali łącznie ponad 2 mln złotych.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska
Treść wprowadzona przez: Iwona Kuklińska