fbpx Otwarcie wystawy „W przybliżeniu. Wystawa zorganizowana z okazji Roku Matematyki” | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

7 października 2015 r. w budynku głównym Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego otwarto wystawę pod tytułem „W przybliżeniu. Wystawa zorganizowana z okazji Roku Matematyki”. Trzonem wystawy jest imponująca instalacja prezentująca przybliżoną wartość liczby π długości około 150 metrów i składająca się z ponad 600 pierwszych cyfr rozwinięcia liczby π.

Wybrane zagadnienia matematyczne zostały przedstawione ze szczyptą humoru w formie „studenckich notatek”. Dotyczą one właściwości ciągu Fibonacciego i tzw. złotego podziału, fraktali, wspomnianej już liczby π, dokonań Carla Gaussa, liczby Ferriera oraz liczby Eulera.

Zwieńczeniem projektu jest prezentacja multimedialna, która wprowadza w fascynujący świat Mauritsa Cornelisa Eschera, który światową sławę zdobył jako autor grafik, w których – często z inspiracji matematycznych – formy przestrzenne były ukazywane w sposób sprzeczny z doświadczeniem wzrokowym.

Autorkami wystawy są: dr Katarzyna Wawrzynkowska, mgr Katarzyna Dunajska i mgr Dominika Skutnik. Koło Naukowe Matematyków UG, którego opiekunem naukowym jest dr Jacek Gulgowski, wybrało zagadnienia i dostarczyło część materiałów. Autorką instalacji, plakatu i zaproszenia jest Dominika Skutnik.

Wystawa będzie czynna do końca roku.

(taz)

W przybliżeniu. Wystawa zorganizowana z okazji Roku Matematyki

O fraktalachO liczbach FibonacciegoRozwinięcie liczby pi długości 150 mO liczbie FerrieraSłowa Alberat EinsteinaSłowa GalileuszaO liczbie pi
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski