fbpx Tak było podczas Uniwersalnej Strefy Nauki | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Tak było podczas Uniwersalnej Strefy Nauki

W miniony weekend w Galerii Bałtyckiej odbyła się Uniwersalna Strefa Nauki Uniwersytetu Gdańskiego. Każdy kto w tych dniach odwiedził naszą strefę mógł skorzystać z przygotowanych specjalnie na to wydarzenie atrakcji. A tych nie brakowało!

W piątek można było powrócić do przeszłości z pomocą studentów Wydziału Historycznego, wesoła gimnastyka buzi i języka poprowadzona została przez Koło Naukowe Logopedów UG z Wydziału Filologicznego, można było też obejrzeć kabaretowe i musicalowe występy, czy warsztaty na temat bezpieczeństwa w sieci przygotowane przez Wydział Zarządzania.

W sobotnie przedpołudnie sympatycy zdrowego trybu życia mogli dowiedzieć się od studentów i pracowników Wydziału nauk Społecznych wielu ciekawostek na temat swojego zdrowia oraz skorzystać z testów diagnostycznych. Kandydaci na przyszłych dziennikarzy mieli okazję przekonać się jak wygląda praca z mikrofonem dzięki uniwersyteckiemu Radiu Mors, które prowadziło specjalną relację na żywo prosto z Uniwersalnej Strefy Nauki. Dla wszystkich zainteresowanych fizjologią, studenci i pracownicy Wydziału Biologii przygotowali eksperymenty bazujące na iluzji wzrokowej. Przy pomocy specjalnej aparatury z laboratorium biologicznego poprzez impulsy elektryczne można było wywołać skurcz mięśni u ręki. Katedra botaniki przygotowała natomiast wiele konkursów z wiedzy o roślinach, a także zaprezentowała najciekawsze gatunki takie, jak rosiczka, czy dzbanecznik. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również atrakcje przygotowane przez Wydział Chemii. Spektakularne wybuchy, ogień na dłoni, eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodu to tylko część z nich.

Każdy kto odwiedził Uniwersalną Strefę Nauki w niedzielny poranek mógł obejrzeć imponującą kolekcję minerałów, zobaczyć show o obiegu wody, dowiedzieć się jak pachnie ropa naftowa, czy przymierzyć charakterystyczny strój używany do prowadzenia badań na podmokłych obszarach. To i wiele więcej atrakcji przygotował tego dnia Wydział Oceanografii i Geografii. Ponadto drukowanie figurek w drukarce 3D, matematyczne konkursy dla najmłodszych, sterowanie robotem, czy pokaz drona to już atrakcje przygotowane dla pasjonatów technologii przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki. Na zakończenie weekendu pełnego nauki, nasi studenci z Wydziału Ekonomicznego w lekki i zabawny sposób przedstawili zagadnienia z zakresu logistyki i finansów.

Uniwersalna Strefa Nauki cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego pokazali naukę z niecodziennej, inspirującej i odkrywczej strony przyciągając tym samym wiele młodych osób.

usnusnusnusnusnusnusnusnusnusnusnusnusnusnusnusnusn
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Andrzej Żurawik