fbpx Międzynarodowy sukces studentów Uniwersytetu Gdańskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Międzynarodowy sukces studentów Uniwersytetu Gdańskiego

Projekt o nazwie Cyberwatch opracowany przez zespół studentów Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: Kamil Wojewski, Damian Kisielewski, Maciej Kwapiński, Szymon Nagórski oraz Hubert Kisielewski zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie informatycznym „Association for Information Systems Student Chapter 2016”, w kategorii „IBM Bright ICT Bluemix Competition”. Finał konkursu  obył się  w dniach od 1 do 3 kwietnia 2016 r. na Indiana University w Stanach Zjednoczonych. Aplikację Cyberwatch dodatkowo wyróżniono jako najefektywniejsze rozwiązanie stosujące chmurę obliczeniową IBM Bluemix. System Cyberwatch służy do rozpoznawania aktów cyberprzemocy w Internecie, takich jak: pejoratywna komunikacja społeczna (wiadomości, komentarze), rozgłaszanie nieprawdziwych informacji, stalking oraz wymuszanie niepożądanych zachowań. Wielojęzykowość rozwiązania nadaje mu charakter uniwersalny. Integracja rozwiązania jako dedykowane rozszerzenie przeglądarki internetowej pozwala uniknąć, jak i odpowiednio reagować na wymienione zagrożenia. Innowacyjny system integruje najnowsze technologie przetwarzania treści w sieci, takie jak rozproszony webserwis Watson oraz REST. Zastosowane technologie pozwalają opracować kompleksowe i wieloplatformowe wdrożenia opracowanego rozwiązania dla poszczególnych typów aplikacji: webowych, mobilnych i desktopowych.

Drugi zgłoszony projekt o nazwie Unity opracowany przez Piotra Małeckiego wyróżniono jako stosujący w sposób najbardziej innowacyjny chmurę obliczeniową IBM Bluemix. Aplikacja webowa pozwala wyszukiwać w Internecie negatywne i pozytywne opinie na temat osób i organizacji. Umożliwia stałe  monitorowanie struktury ocen poprzez zwracanie informacji, takich jak: stosunek opinii pozytywnych do negatywnych w danym przedziale czasowym, zmiany proporcji oraz kształtowanie się trendu. Proponowane rozwiązanie służy  stałemu monitorowaniu reputacji osoby lub wizerunku organizacji, a dzięki danym szczegółowym pozwala na szybki kontakt  z publikującymi, dla sprostowania zamieszczonych opini. System monitorowania w sposób innowacyjny integruje technologie chmury obliczeniowej IBM Bluemix i Alchemy API, co wyróżniło jury konkursu.

Twórcy innowacyjnych projektów Cyberwatch i Unity są studentami kierunku Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB) oraz członkami Koła Naukowego E-xpert (www.e-xpert.pl), którego opiekunem jest dr Michał Kuciapski. Kierunek AiB (aib.ug.edu.pl) jest realizowany zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich, w ramach których studenci przygotowywani są przez kadrę akademicką i praktyków z firm z Pomorza do siedmiu poszukiwanych zawodów informatycznych, w tym programisty aplikacji mobilnych. Kierunek AiB oraz Koło Naukowe E-xpert funkcjonują przy Katedrze Informatyki Ekonomicznej Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, której kierownikiem jest prof. Stanisław Wrycza.

Wsparcia wyjazdu na finał konkursu udzielili: PSSE (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna), Rektor UG, Prorektor ds. Studenckich UG, Dziekan Wydziału Zarządzania UG, Prezydent Miasta Sopot oraz Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański

zwycięska ekipaw trakcie konkursu
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski