fbpx Debaty wybitnych prawników | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Debaty wybitnych prawników

W ramach 4th Biennial ESCLH Conference: Culture, Identity and Legal Instrumentalism organizowanego przez Katedrę Historii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego wspólnie z European Society for Comparative Legal History w dniach 28 czerwca – 1 lipca 2016 roku przeprowadzone zostaną dwie debaty wybitnych prawników.

28 czerwca o godz. 18.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (Bałtycki Kampus UG w Gdańsku, ul. Bażyńskiego 6) odbędzie się debata pt. Sądowa czy pozasądowa droga rozwiązywania sporów? Różne systemy prawne a różne przyzwyczajenia w kulturach prawnych Zachodniej i Wschodniej Europy a przykład Polski. Honorowymi gośćmi wydarzenia będą prezes Sądu Arbitrażowego Polskiej Izby Handlowej w latach 2006-2009 i członek Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy ICC w Paryżu mec. Piotr Nowaczyk, konsul honorowy Austrii mec. Marek Kacprzak, adwokat i arbiter dr Emod Veress z Uniwersytetu w Cluj-Napoca oraz mec. Ireneusz Pawłowski kierownik Pomorskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji. Moderatorem debaty będzie dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego dr Adam Mikołajczyk, zaś wykład wprowadzający pt. Arbitraż jako alternatywny sposób rozwiązywania sporów w polskiej historii. Próba porównania z innymi państwami wygłosi mgr Jacek Wałdoch z Katedry Historii Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp na debatę wolny, ale prosimy o potwierdzenie uczestnictwa mailem: anna.klimaszewska@prawo.ug.edu.pl lub michal.galedek@prawo.ug.edu.pl

30 czerwca o godz. 17.00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się debata pt. Przemiany polskiego prawa i kultury prawnej na przełomie XX i XXI w. w perspektywie porównawczej. Zaproszenie przyjęli prof. zw. dr hab. Ewa Łętowska, pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich (1988-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011) oraz sędzia Jerzy Stępień, prezesa Trybunału Konstytucyjnego (2006-2008). Moderatorem debaty będzie prof. zw. dr hab. Jerzy Zajadło, kierownik Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Ponadto, we współpracy z Fundacją im. Arkadiusza Rybickiego oraz Instytutem Bronisława Komorowskiego, 29 czerwca o godz. 17:00 w Dworze Artusa (wydarzenie na zaproszenia) odbędzie się XL odsłona Salonu  Młodopolskiego im. Arama Rybickiego, pt. Pozycja Polski w Europie i świecie – wczoraj, dziś i jutro. Zaproszenie organizatorów przyjął Bronisław Komorowski Prezydent RP w latach 2010-2015. W wydarzeniu uczestniczyć będą goście Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego oraz uczestnicy konferencji.

Wstęp na zaproszenia od organizatorów.

Wszystkie debaty towarzyszące konferencji prowadzone będą w języku polskim i tłumaczone symultanicznie na język angielski.

Partnerami wydarzenia są samorządy miast Gdańska, Gdyni i Sopotu, Samorząd Województwa Pomorskiego, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku i Pomorska Izba Adwokacka.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek, dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Jakub Stelina, prezydenci miast Gdańska – Paweł Adamowicz, Gdyni – Wojciech Szczurek, Sopotu – Jacek Karnowski, marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku mec. Jerzy Mosek oraz dziekan Pomorskiej Rady Adwokackiej mec. Dariusz Strzelecki.

Instytucje partnerskie: Saur Neptun Gdańsk, Uniwersytet w Maastricht, Olivia Business Centre, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza oraz Pomorskie Centrum Arbitrażu i Mediacji.

Kontakt i informacje:

Szczegółowe informacje o konferencji znaleźć można na stronie internetowej konferencji: ESCLHconference2016.pl. Zapytania na temat udziału w konferencji i wydarzeniach jej towarzyszących prosimy kierować do organizatorów: anna.klimaszewska@prawo.ug.edu.plmichal.galedek@prawo.ug.edu.pl

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Andrzej Żurawik
Treść wprowadzona przez: Tadeusz Zaleski