fbpx Dr inż. Marcin Pawłowski wśród laureatów pierwszego konkursu w programie FIRST TEAM | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Dzięki programowi FIRST TEAM młodzi doktorzy z całego świata mogą zdobyć środki na założenie w Polsce swojego pierwszego zespołu badawczego. Do pierwszego konkursu zgłoszono 118 projektów, z których dziesięć otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 18,5 mln zł. Środki te pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020. Laureaci będą prowadzić swoje projekty we współpracy z łącznie 16 naukowymi partnerami z zagranicy. Kolejne konkursy planowane są do końca 2019 r., średnio dwa razy w roku. Nabór wniosków do kolejnego konkursu ruszy już 15 sierpnia 2016 r.

Uzyskanie doktoratu oraz etap stażu podoktorskiego jest dla większości młodych badaczy kluczowym momentem, w którym podejmują oni decyzję odnośnie kontynuacji kariery naukowej. Fundacja stworzyła program FIRST TEAM właśnie po to, aby zachęcić ich do podjęcia kolejnego kroku – poprzez zapewnienie atrakcyjnych warunków finansowych oraz możliwości uzyskania samodzielności naukowej - mówi Michał Pietras, dyrektor ds. działalności programowej FNP.

Środki pozyskane od FNP pozwolą na sfinansowanie ponad 20 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz blisko 30 stypendiów dla młodych naukowców (studentów i doktorantów) zaangażowanych w realizację prac badawczych. Finansowanie projektów zostało przyznane na trzy lata. Laureaci zostali wyłonieni w toku trzyetapowej procedury merytorycznej dokonywanej przez recenzentów zagranicznych i ekspertów zasiadających w dwóch panelach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym.

Wśród laureat jest również dr inż. Marcin Pawłowski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, który otrzymał na prowadzenie badań prawie 1,5 mln zł, będzie dążył do opracowania prototypu urządzenia wykorzystywanego do szyfrowania, które podczas pracy nieustannie samo się testuje. W zbudowaniu urządzenia o takich cechach dr. Pawłowskiemu pomogą prawa rządzące mechaniką kwantową - jeśli takie urządzenie chciałoby jednocześnie zaszyfrować dane w nie dość bezpieczny sposób oraz przejść test musiałoby złamać te prawa. Zaletą samotestujących się maszyn jest również to, że stale przeprowadzane badanie sprawności, nie tylko uniemożliwia umieszczenie koni trojańskich, ale także pomaga w natychmiastowym wykryciu usterki, która powstała podczas pracy i informuje o tym użytkownika.

Zaprojektowane przez nas prototypy mają być na tyle proste i tanie, aby ich zakup i obsługa były w zakresie możliwości małych i średnich przedsiębiorstw. Zapewni im to poziom bezpieczeństwa danych porównywalny z takim, który obecnie dostępny jest wyłącznie dla agencji wywiadowczych. Szeroki dostęp do tanich, superbezpiecznych i niezawodnych systemów kryptograficznych może znacznie zmniejszyć cyberprzestępczość – mówi dr Pawłowski.

Pełne wyniki konkursu znajdują się w załączniku.

Źródło: Informacja prasowa FNP

PDF icon lista_laureatow_first_team_konkurs_1_2016.pdf202.11 KB