fbpx Nowa inkluzja pluskwiaka w Muzeum Bursztynu | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Nowa inkluzja pluskwiaka w Muzeum Bursztynu

Do 31 października 2016 r.Muzeum Bursztynu, będącym oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, można zwiedzać wystawę Gdańskie przyrodnicze kolekcje bursztynu.

Wystawa, zorganizowana z okazji 10-lecia otwarcia muzeum, prezentuje m.in. holotypy inkluzji w bursztynie bałtyckim zawierające w swej nazwie określenie „gdański”. Aktualnie jako „gdańskie” opisano 4 rodzaje oraz 24 gatunki organizmów zatopionych w bursztynie bałtyckim. Najwięcej – 14 – opisał prof. dr hab. Ryszard SzadziewskiKatedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii UG

W najbliższym czasie w kolekcji muzeum pojawi się pierwszy holotyp. Jest to reprezentująca nowy rodzaj i gatunek inkluzja pluskwiaka (Hemiptera) z rodziny Achilidae w eoceńskim bursztynie bałtyckim. Badania związane z przygotowaniem formalnego opisu okazu prowadzi dr hab. prof. nadzw. Jacek SzwedoKatedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii UG. Proponowana naukowa nazwa tego gatunku owada będzie nawiązywać do Gdańska i Muzeum Bursztynu.

Holotyp to okaz, na podstawie którego zostaje opisany gatunek nowy dla wiedzy – jest on jego wzorcem, nośnikiem cech umożliwiających rozpoznanie tego gatunku, a także nośnikiem niego nazwy naukowej. Osoba opisująca nowy gatunek zwierzęcia ma obowiązek nadania mu nazwy zgodnie z regułami Kodeksu Nomenklatury Zoologicznej, w języku łacińskim, w układzie binominalnym (dwuczłonowym – rodzaj, gatunek). Ta zasada po raz pierwszy została zaproponowana przez Linneusza w 1758 roku i obowiązuje po dzień dzisiejszy nie tylko w zoologii, ale także w botanice i mikrobiologii. Pierwszy „gdański” gatunek został opisany dokładnie 160 lat temu, w 1856 roku, przez Germara i Berendta. Otrzymał on nazwę Ischnoptera gedanensis, czyli karaluch gdański. Niestety, ten okaz typowy zaginął. W 1880 roku, za sprawą burmistrza Gdańska, Leopolda von Wintera oraz przewodniczącego Towarzystwa Przyrodniczego prof. Theodora Karla Baila, uruchomiono Zachodniopruskie Muzeum Prowincjonalne (Westpreusisches Provinzial Museum Danzig), które działało do 1945 roku. Współczesne Muzeum Bursztynu w Gdańsku powołane do istnienia zostało w roku 2000, zaś ekspozycja udostępniana jest od roku 2006.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy!

Gdańsk, Targ Węglowy 26

Godziny otwarcia:
wtorek             10.00-13.00    Dzień wolnego wstępu
środa               10.00-16.00
czwartek          10.00-18.00
piątek              10.00-16.00
sobota             10.00-16.00
niedziela          11.00-16.00

fot. Jacek Szwedo,  I. Kania

Inkluzja pluskwiaka (Hemiptera) z rodziny Achilidae w eoceńskim bursztynie bałtyckimBadania inkluzji w bursztynie prowadzi się w mikroskopie świetlnym, ale użycie różnych filtrów barwnych i cyfrowych technik obraJacek Szwedo, fot. I. Kania
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski
Treść wprowadzona przez: Tadeusz Zaleski