fbpx Laboratorium Wydmowe II w Stacji Biologicznej UG otwarte | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Laboratorium Wydmowe II w Stacji Biologicznej UG otwarte

Uroczyste otwarcie „Laboratorium Wydmowego II” odbyło się 13 października 2016 r. Celem projektu było utworzenie sztucznej wydmy, która ma służyć ochronie gatunków wydmowych, w tym gatunków chronionych, badaniom nad możliwościami przetrwania i rozwojem roślin występujących na podłożu piaszczystym (psammofitów) oraz celom edukacyjnym. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk objął to przedsięwzięcie patronatem honorowym, a partnerami projektu zostali: Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk SA i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12:00 krótkim przemówieniem Dziekana Wydziału Biologii UG prof. dr. hab. Włodzimierza Meissnera, po którym pokazano film Jakuba Typiaka o realizacji projektu „Laboratorium Wydmowego”. Później Kanclerz Uniwersytetu Gdańskiego dr Mirosław Czapiewski, Prezes DCT Gdańsk SA Maciek Kwiatkowski i Prezes Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Andrzej Letkiewicz uroczyście przecięli wstęgę - tym samym „Laboratorium Wydmowe II” oficjalnie zostało uznane za otwarte.

Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele DCT Gdańsk SA: Prezes Maciek Kwiatkowski, Dyrektor ds. projektów DCT Michał Biernacki, Dyrektor ds. prawnych i korporacyjnych Grzegorz Pawłowski; reprezentanci Grupy LOTOS: Prezes Fundacji LOTOS Patrycja Zbytniewska i Doradca dyrektora ds. marketingu i komunikacji Jowita Twardowska. W uroczystości wzięli udział również współpartnerzy związani z projektem „Chronimy Naturę 2000 na Wyspie Sobieszewskiej”: Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, Gdański Archipelag Kultury - Wyspa Skarbów, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING. Byli także: Kierownik Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Roman Kołodziejski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk Marek Zeman, Prezes Fundacji Wspólnota Gdańska Andrzej Stelmasiewicz oraz przedstawiciele instytucji związanych z ochroną środowiska w województwie pomorskim - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Danuta Makowska i Dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku Maciej Lorek.  Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich przesłał na ręce Dziekana Wydziału Biologii UG list z życzeniami wszelkiej pomyślności, osiągnięcia zamierzonych celów i satysfakcji z pracy na rzecz rozwoju i ochrony dóbr przyrodniczych naszego województwa.

O historii „Laboratorium Wydmowego”

Projekt realizowany jest przez Stację Biologiczną od 2013 roku. Uroczyste otwarcie I etapu „Laboratorium Wydmowego” odbyło się 6 maja 2014 roku. W tym dniu posadzone zostały pierwsze rośliny wydmowe: mikołajek nadmorski, piaskownica zwyczajna, groszek nadmorski, bylica polna, kostrzewa poleska i kocanki piaskowe.

W maju i październiku 2014 partnerzy Stacji wraz z pracownikami zaangażowanych stron oraz studentami Wydziału Biologii UG wzięli udział w akcjach przesadzania gatunków wydmowych z terenu przeznaczonego pod rozbudowę terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. W 2015 roku na terenie sztucznej wydmy odbywały się zajęcia edukacyjno-dydaktyczne dla studentów oraz uczniów z Trójmiasta i okolic. Wykonywano niezbędne prace pielęgnacyjne i prowadzono badania w ramach pracy magisterskiej związanej z biologią i kondycją życiową metaplantowanych roślin (metaplantacja polega na przeniesieniu egzemplarzy roślin na nowe, niezagrożone miejsce).

Pod koniec 2015 roku powstał projekt „Laboratorium Wydmowe II” dotyczący rozbudowy i  modernizacji otoczenia wydmy. Prace przy użyciu ciężkiego sprzętu trwały około miesiąca. Sumarycznie (wraz z istniejącą już wydmą) na teren Laboratorium Wydmowego przetransportowano około 4,5 tysiąca ton piasku. A wszystko po to, aby sztuczna wydma i teren wokół niej jak najwierniej imitowały naturalne siedlisko nadmorskie. Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku rozpoczęła się budowa infrastruktury technicznej - pomostów i wygrodzenie terenu Laboratorium Wydmowego.

Fot. Rafał Michoń

laboratorium wydmowe 0065laboratorium wydmowe 0081laboratorium wydmowe 0120