fbpx Polonez w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Polonez w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej

Dr Martin Kliesch z Freie Universität w Berlinie został laureatem pierwszej edycji konkursu POLONEZ ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). POLONEZ to konkurs adresowany do naukowców przyjeżdżających z zagranicy, którzy chcą prowadzić badania naukowe w polskich jednostkach w dziedzinie badań podstawowych. W ramach POLONEZA dr M. Kliesch  realizuje od 1 grudnia 2016 r, dwuletni projekt badawczy pt.: „Compressed sensing and quantum many-body physics” (https://ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2016-05-18-polonez1, panel ST). Partnerem naukowym dr M. Kliescha w realizacji projektu POLONEZ jest prof. dr hab. Michał Horodecki (IFTiA UG).

Miejscem wdrażania projektu jest  Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej, będące wspólną jednostką badawczą (UG, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytut Fizyki PAN, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski) przy Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego z siedzibą w Sopocie (http://www.kcik.ug.edu.pl).

Projekt finansowany jest ze środków przeznaczonych na program finansowania badań naukowych i innowacji UE „Horyzont 2020” na podstawie umowy nr 665778 o dofinansowanie działań „Marie Skłodowska-Curie.”

Badania w projekcie koncentrują się wokół trzech tematów: oszczędne próbkowanie (compressed sensing), kwantowe układy otwarte oraz kwantowa termodynamika. Niedawno powstała idea  oszczędnego próbkowania pozwala na rekonstrukcję sygnału przy pomocy niewielkiej ilości mierzonych danych. Jest to możliwe, gdyż realistyczne sygnały są na ogół kompresowalne. Podobna kompresja jest możliwa również w realistycznych kwantowych układach złożonych. W niniejszym projekcie idea oszczędnego próbkowania będzie użyta do budowania narzędzi symulacyjnych dla kwantowych układów otwartych. Posłuży to m.in. do badań nad powstawaniem stanów kwantowych o dobrze zdefiniowanej temperaturze. Z drugiej strony, rezultaty badań kwantowych układów złożonych  będą użyte do rozszerzenia technik oszczędnego próbowania, na nowe typy pomiarów bądź klasy sygnałów.

Opis projektu w języku angielskim w załączniku.

PDF icon Opis projektu w języku angielskim13.07 KB
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski