fbpx "Życie w lesie bursztynowym" w nowej odsłonie | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

"Życie w lesie bursztynowym" w nowej odsłonie

Zakończyły się prace konserwacyjno-modernizacyjne na wystawie edukacyjnej "Życie w lesie bursztynowym".

Na ścianach przybyło zieleni, a na podłodze pojawiła się trawa. Zmodyfikowane zostały ekspozytory umożliwiające obserwacje inkluzji w bursztynie. Zupełnie zmieniła wygląd półka z bursztynami "do głaskania". Wymieniono oświetlenie na lampy LED (oparte na diodach elektroluminescencyjnych), odnowiono i uzupełniono elementy dioramy oraz odświeżono ściany.

Zapraszamy do oglądania!
Wystawa jest czynna od poniedziałku do niedzieli, w godz. 08.00-18.00
Wstęp wolny

"Życie w lesie bursztynowym" to stała ekspozycja edukacyjna poświęcona bursztynowi i inkluzjom, które od 18 lat są tematem badań w Pracowni Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jej wykonanie zostało sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wystawa, otwarta w sierpniu 2013 r., stanowi kompendium wiedzy o bursztynie, ukazując jego genezę, historię, piękno i wartości naukowe.

Głównym elementem wystawy jest diorama – pierwszy w Polsce trójwymiarowy model bursztynowego lasu w skali 1:1. Na wystawie można prześledzić historię bursztynu – od płynnej żywicy tworzącej różnego rodzaju pułapki, w których zatapiały się zwierzęta i rośliny aż do inkluzji – zachowanych w bursztynie dowodów na to, co działo się ponad 40 milionów lat temu w eoceńskim lesie. W specjalnie przygotowanych ekspozytorach można dokładnie obejrzeć 41 inkluzji zwierzęcych. Uzupełnieniem ekspozycji są inkluzje roślinne oraz bryłki surowego i oszlifowanego bursztynu bałtyckiego. Te ostatnie ukazują bogactwo barw "bałtyckiego złota". Interesującym elementem wystawy jest kolekcja żywic kopalnych pochodzących z całego świata, wśród których najstarszą jest żywica z triasu licząca 230 milionów lat.

Więcej informacji w pliku PDF (w języku polskim i angielskim).

PDF icon zycie_w_bursztynowym_lesie.pdf292.47 KB
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski