fbpx Wyróżnienia w konkursie "Skomplikowane i proste" dla doktorantek Uniwersytetu Gdańskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Dwie doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego, zostały wyróżnione w 12. konkursie na artykuł popularnonaukowy – „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”. Konkurs jest organizowany przez miesięcznik „Forum Akademickie”. Mogą w nim brać udział osoby, które nie ukończyły 35. roku życia: pracownicy naukowi uczelni i instytutów badawczych oraz doktoranci.

Mgr Dominika Bartnik-Światek, magister filologii skandynawskiej, uczestniczka Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego została wyróżniona za artykuł pt. „O czytaniu między wierszami”. Pisze doktorat o obrazie Polaków w duńskiej prasie na przestrzeni wieków.

Mgr Paulina Jędrak, biolog molekularny, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Biologii, w Katedrze Biologii Molekularnej została wyróżniona za pracę pt. „Walka o zdjęcie smoczej klątwy”. Bada rolę mitochondriów w patogenezie choroby Huntingtona oraz poszukuje nowych biomarkerów tej choroby.

Na konkurs napływa co roku sto kilkadziesiąt prac, których poziom jurorzy uznają za wysoki. W tym roku I nagrodę otrzymała Małgorzata Łaciak, biolog, herpetolog, związana z Instytutem Ochrony Przyrody PAN w Krakowie za pracę pt. „Naukowe podchody na granicy wody, czyli krótka opowieść o tym, jak śledziliśmy kumaki górskie”. II nagroda przypadła Pawłowi Górze, matematykowi i informatykowi, doktorantowi informatyki na Uniwersytecie Warszawskim za artykuł: „Nauka vs. korki”. III nagrodę wywalczyła Oliwia Kalwasińska, absolwentka inżynierii materiałowej na Politechnice Poznańskiej oraz studiów magisterskich na tym samym kierunku w Politechnice Warszawskiej za pracę pt. „Szkło, które zregeneruje kość”.

Wśród wyróżnionych, oprócz doktorantek z Uniwersytetu Gdańskiego, znaleźli się również Karolina Paulina Gregorczyk, biolog z SGGW dzięki pracy pt. „Hulaj świecie, ospy nie ma! Czy na pewno?” oraz Dominik Szulc, historyk reprezentujący Instytut Historii PAN za artykuł pt. „Tajemnice zaklęte w kamieniach”.

W jury konkursu zasiadali: red. Magdalena Bajer, prof. Ewa Bartnik, red. Maciej Iłowiecki i red. Grzegorz Filip (sekretarz). Na tegoroczny konkurs napłynęło 138 prac.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski
Treść wprowadzona przez: Tadeusz Zaleski