fbpx Państwowy Doborowy Teatr Opery Pekińskiej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Państwowy Doborowy Teatr Opery Pekińskiej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Święto wiosny, czyli Chiński Nowy Rok nadchodzi wielkimi krokami. Z tej okazji 17 stycznia 2017 r. Gdański Teatr Szekspirowski gościł w swoich progach Państwowy Doborowy Teatr Opery Pekińskiej. Aby przybliżyć Polakom tradycyjną chińską sztukę sceniczną, pochodząca z prowincji Hubei grupa artystyczna wykonała na deskach Teatru Szekspirowskiego wybrane sceny z kilku klasycznych sztuk opery pekińskiej takich jak „Awantura w niebiańskim pałacu”, „Niebianka rozsypuje kwiaty”, „Wielki Wu sprzedaje placki” oraz „U zbiegu trzech dróg”, a całości towarzyszyła muzyka grana na tradycyjnych chińskich instrumentach.

Opera pekińska należy do skarbów kultury narodu chińskiego i wpisana jest na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Ukształtowana ponad dwieście dwadzieścia lat temu, łączy w sobie taniec i śpiew, posługuje się skonwencjonalizowanymi i symbolicznymi środkami wyrazu, takimi jak: słowo mówione, śpiew i ruch, na który składają się taniec i elementy odwzorowujące walkę. Charakteryzuje ją także barwny strój, makijaż sceniczny i maski. W operze pekińskiej wyróżniamy kilka typów postaci: sheng (postacie męskie), dan (postacie kobiece), jing (wojownicy), chou (postacie komiczne) oraz mo (postacie drugoplanowe). Scena opery pekińskiej, to przestrzeń symboliczna, a jej konwencja oparta jest na wyobraźni.

Występ odbył się pod patronatem Ministerstwa Kultury Chin, Ambasady oraz Konsulatu Generalnego Chin w Polsce, zorganizowany został dzięki współpracy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim.

Fot. Dawid Linkowski

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski