fbpx Pomorski Nobel dla profesora Jerzego Zajadło z UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Pomorski Nobel dla profesora Jerzego Zajadło z UG

Pomorski Nobel dla profesora Jerzego Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego
Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2016

Profesor Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego, znakomity prawnik i filozof, specjalista w zakresie teorii i filozofii prawa, został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2016 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. To najważniejsze na Pomorzu naukowe wyróżnienie zostało przyznane panu profesorowi za „teorię trudnych przypadków w prawie”.

Laureatem tegorocznej nagrody w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych został prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki z Politechniki Gdańskiej.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 28 stycznia 2017 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, nazywana także Pomorskim Noblem, przyznawana jest od 1987 roku reprezentantom gdańskiego środowiska naukowego za wybitne osiągnięcia naukowe.

Prof. dr hab. Jerzy Zajadło, prawnik, filozof i naukowiec, jest specjalistą w zakresie teorii i filozofii prawa. Od początku swojej zawodowej drogi jest związany z Uniwersytetem Gdańskim, obecnie jest kierownikiem  Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a także kierownikiem Studiów Doktoranckich w zakresie prawa. Bogaty dorobek naukowy profesora obejmuje ponad 300 naukowych publikacji, w tym  monografii, artykułów, recenzji i haseł encyklopedycznych. Są wśród nich mi.in. prace zakresu współczesnej niemieckiej filozofii prawa, filozofii prawa międzynarodowego, czy opracowania nowatorskiej koncepcji tzw. trudnych przypadków (hard cases). Do ważniejszych dzieł należą m.in.  „Filozofia prawa” (Wydawnictwo Naukowe PWN), „Filozofia prawa w pytaniach i odpowiedziach” (LexisNexis Polska), „Po co prawnikom filozofia prawa?” (Wolters Kluwer Polska) czy „Wymowa prawnicza” (Wydawnictwo C.H.Beck). Zainteresowania naukowe prof. Zajadło koncentruje przede wszystkim wokół problemu prawa naturalnego, początkowo w ramach tzw. nowożytnej szkoły prawa natury XVII i XVIII wieku, obecnie głównie na tle współczesnej niemieckiej filozofii prawa. Należy do wąskiego grona wybitnych naukowców, którzy znajdują czas na popularyzowanie wiedzy prawnej na łamach wielu czasopism. Prof. Jerzy Zajadło jest także członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz laureatem nagrody „Nauczyciel Roku” im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego (2007 rok).

zajadłozajadlo_jerzy_86272zajadlo_jerzy_86280zajadlo_jerzy_86293
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski