fbpx UG w Webometrics Ranking of World Universities 2017 | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

UG w Webometrics Ranking of World Universities 2017

W Webometrics Ranking of World Universities 2017 przygotowanym przez hiszpańską firmę Cybermetrics Lab Uniwersytet Gdański lokuje się na 1164 miejscu. Jest to równocześnie 14 miejsce wśród polskich uczelni i pierwsze wśród uczelni pomorskich.

Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) – Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W zestawieniu nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem Internetu. W rankingu nie są więc analizowane osiągnięcia naukowe, ale bazuje się raczej na materiałach udostępnianych w sieci przez poszczególne uczelnie.

Pod uwagę są brane m.in. wpływ uczelni (impact), a więc to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni, obecność (presence), a więc liczba podstron w domenie przynależnej danej uczelni, otwartość (openness) – liczbę dokumentów (np. doc, pdf) udostępnianych na stronach, a także doskonałość (excellence), czyli np. udział uczelni w najczęściej cytowanych publikacjach naukowych. Twórcy rankingu zastrzegają, że w różnych edycjach sposób oceniania uczelni może się zmieniać.

„Webometrics Ranking of World Universities” wystartował oficjalnie w 2004 roku i jest odświeżany dwa razy w roku. Ranking stawia sobie za cel promocję aktywności akademickiej sieci, wspieranie inicjatyw typu Open Acces na rzecz transferu wiedzy tworzonej na uczelniach społeczeństwu.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski