fbpx Uroczystość 25-lecia Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Uroczystość 25-lecia Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego świętował jubileusz 25-lecia. Został powołany w 1991 roku, ale jego początki sięgają roku 1945. Jubileuszowa uroczystość odbyła  się 17 marca  2017 roku.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, władze rektorskie i dziekańskie UG oraz społeczność Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Licznie przybyli Dziekani Wydziałów Chemii z całej Polski. Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem przybyłych gości przez Dziekana Wydziału Chemii prof. Mariusza Makowskiego, po którym wystąpienie wygłosił JM Rektor UG prof. Jerzy Gwizdała.

Ważnym punktem uroczystości były wspomnienia –  „25 lat minęło – historia Wydziału Chemii”. Byli Dziekani Wydziału Chemii UG wspominali działalność jednostki za czasów swoich kadencji: prof. Jerzy Błażejowski (1991-1996), prof. Bernard Lammek (1996-2002), prof. Lech Chmurzyński (2002-2008) oraz prof. Piotr Stepnowski (2012-2016). Serdecznie wspomniano również nieżyjącego prof. Andrzeja Wiśniewskiego, który był Dziekanem Wydziału Chemii w latach 2008-2012.

Z okazji jubileuszu nie mogło zabraknąć wyróżnień. Prof. Lech Chmurzyński otrzymał Srebrny Medal Uniwersytetu Gdańskiego za wkład w rozwój Wydziału Chemii UG. Złoty Medal został nadany prof. Bernardowi Lammkowi i zostanie wręczony podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z okazji 47. rocznicy powołania uczelni w dniu 20 marca.

Podczas uroczystości wielu gości wygłosiło krótkie przemówienia honorujące 25-lecie Wydziału,  odczytano także listy gratulacyjne, które napłynęły z całej Polski. Obchody uświetnił koncert wokalny w wykonaniu Anny Osior – sopran oraz Jacka Szymańskiego – tenor przy akompaniamencie Macieja Gańskiego – fortepian.

Warto wspomnieć, że z okazji jubileuszu Wydziału ukazało się okolicznościowe wydawnictwo – książka pt. „25 lat Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego” pod redakcją prof. Jerzego Błażejowskiego, która jest poprawioną i uzupełniona wersją wcześniejszego opracowania – „60-lecie uniwersyteckiej chemii w Gdańsku…”

Krótka historia Wydziału

Początki Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego sięgają 1945 roku. Utworzono wówczas dwuletnie Pedagogium, mieszczące się w budynkach wzniesionych w latach 1905-1908 dla katolickiego Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego na ul. Sobieskiego 18 w Gdańsku-Wrzeszczu, które 24 września 1946 roku zostało przekształcone w trzyletnią Państwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną (PWSP), a 1952 roku w Wyższą Szkołę Pedagogiczną (WSP). Studia chemiczne zostały zainicjowane na Wydziale Przyrodniczo-Geograficznym PWSP w roku akademickim 1950/51. Później studia funkcjonowały w ramach Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii na WSP oraz Uniwersytetu Gdańskiego (od 1970 do 1991). Ostatecznie 1 września 1991 roku utworzono Wydział Chemii UG, którego pierwszym dziekanem został prof. Jerzy Błażejowski (1991-1996).

Dzisiaj to jeden z najlepszych wydziałów chemii w Polsce, który lokuje się w ścisłej czołówce rankingu jednostek ocenianych przez MNiSW. Uznaniem dorobku wydziału jest przydzielona mu kategoria naukowa A. Na Wydziale studiuje obecnie 699 studentów, 113 doktorantów, a kadra akademicka liczy 120 osób. Studenci kształcą się na studiach I i II stopnia na kierunkach chemia i ochrona środowiska (międzywydziałowy kierunek prowadzony wspólnie z Wydziałem Biologii oraz Wydziałem Oceanografii i Geografii) oraz biznes chemiczny (prowadzony wspólnie z Wydziałem Ekonomicznym UG –3,5-letnie studia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera). W ramach kierunku chemia studenci mogą wybierać wiele interesujących specjalności, takich jak m.in. chemia biomedyczna, chemia kosmetyków, analityka i diagnostyka chemiczna, chemia żywności, chemia i technologia środowiska. Wydział z doświadczoną kadrą stawia przede wszystkim na innowacyjność i nowoczesność, by kształcenie studentów odbywało się w powiązaniu z zawodową praktyką, a zajęcia laboratoryjne przedstawiały praktyczne zastosowania wykorzystywane między innymi w przemyśle i medycynie.

Wydział Chemii UG prowadzi bardzo szeroką współpracę międzynarodową z kilkudziesięcioma ośrodkami na całym świecie. Na wydziale realizowane są m.in. badania z zakresu projektowania, syntezy i oczyszczania związków chemicznych o potencjalnej aktywności biologicznej i farmakologicznej; analityki i oceny chemicznych zagrożeń środowiska oraz technologii ich usuwania oraz chemii teoretycznej i obliczeniowej.

Początkowo Wydział Chemii UG mieścił się na ul. Sobieskiego 18 w Gdańsku-Wrzeszczu. Od 2013 roku może poszczycić się nową siedzibą, która została wybudowana na terenie Bałtyckiego Kampusu uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Oliwie. Nowa infrastruktura Wydziału Chemii powstała w ramach projektu Budowa Budynków Wydziałów Chemii i Biologii Uniwersytetu Gdańskiego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To jeden z najnowocześniejszych obiektów naukowo-dydaktycznych w Europie. Całkowita powierzchnia nowej siedziby wynosi ponad 28 000 m². Kompleks obiektów wchodzących w skład nowej siedziby Wydziału Chemii to zintegrowany zespół budynków o przeznaczeniu dydaktycznym, naukowo-badawczym oraz  warsztatowo-magazynowym. Znajdują się w nim nowoczesne laboratoria naukowo-badawcze, dydaktyczne, specjalistyczne pracownie, sale seminaryjno-wykładowe, zespoły audytoriów, sale komputerowe i pomieszczenia administracyjne.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski
Treść wprowadzona przez: Tadeusz Zaleski