fbpx Dziekan Wydziału Chemii w Radiu MORS | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Dziekan Wydziału Chemii w Radiu MORS

W audycji Godzina Dziekańska Radio MORS tym razem gości dziekana Wydziału Chemii dr hab. Mariusza Makowskiego, prof UG. Ponieważ wydział obchodzi właśnie 25-lecia istnienia, rozmowę zaczęliśmy od przypomnienia historii chemii akademickiej w Gdańsku. Dziekan wyjaśnia także dlaczego w czasie dni otwartych licealiści byli zachęcani do studiowania chemii m.in. prezentacją na temat zapachów. Opowiada także o swoich muzycznych zainteresowaniach.

- Jak się patrzy na programy nauczania w szkołach średnich to przedmiotów ścisłych, w tym chemii jest coraz mniej – mówi prof. Mariusz Makowski. – Tymczasem podobnie jak umiejętność wysławiania się czy pisania potrzebna jest umiejętność liczenia. W czasie dni otwartych wydziału staramy się pokazać tą najbardziej widowiskową stronę chemii – wybuchy, kolory, pozornie niekończące się procesy oscylacyjne. Chcemy pokazać, że chemia to coś bardzo interesującego.

Działania promujące chemię wśród licealistów przynoszą efekty podczas rekrutacji.

- W tym roku powstał nowy kierunek, który prowadzimy wspólnie z Wydziałem Ekonomicznym – Biznes Chemiczny – mówi dziekan Wydziału Chemii. – Mamy tam 60 miejsc, na które możemy przyjąć studentów i na każde miejsce przypadało dwóch chętnych, co biorąc pod uwagę niszowość kierunku studiów jest bardzo dobrym wynikiem. Absolwenci tego kierunku po 3,5 roku uzyskają tytuł inżyniera. Na pierwszy poziom studiów na kierunku chemia mamy limit 240 miejsc i to też udaje nam się wypełniać. Przy okazji wspomnę, że współpraca z Wydziałem Ekonomicznym jest szersza, bo wspólnie prowadzimy też studia drugiego stopnia – Biznes i Technologie Ekologiczne.

Dziekan Wydziału Chemii zdradził słuchaczom Radia MORS, że chemia nie była pierwszym kierunkiem który chciał studiować po maturze.

- Pierwszy rok na studiach jest kluczowy. W tym czasie musimy ich ukierunkować. Ja jestem tego przykładem – mówi prof. Mariusz Makowski. – Chemia nie była moim wymarzonym kierunkiem studiów, ale odpowiednie pokierowanie sprawiło, że dałem sobie radę. Chciałem studiować germanistykę, ale nie dostałem się. Dostałem się natomiast na chemię i chociaż najpierw zakładałem, że będę tu tylko rok, żeby uniknąć wojska, później stwierdziłem, że połączenie matematyki, fizyki i chemii, które oferują te studia jest dla mnie bardzo interesujące.

Cały wywiad z dziekanem Wydziału Chemii dr hab. Mariuszem Makowskim, prof UG do wysłuchania w audycji Godzina Dziekańska we wtorek o godzinie 11:05 i w środę o godzinie 12:05.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski
Treść wprowadzona przez: Tadeusz Zaleski