fbpx IV Międzynarodowa Bałtycka Konferencja Prawa Finansowego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

IV Międzynarodowa Bałtycka Konferencja Prawa Finansowego

Od 21 do 24 kwietnia 2017 roku w Gdyni i Kopenhadze odbyła się IV Międzynarodowa Bałtycka Konferencja Prawa Finansowego pt. „Prawo finansowe wobec wyzwań XXI wieku”. Została ona zorganizowana przez Katedrę Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Prawa Samorządowego i Prawa Finansów Lokalnych Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katedrę Prawa Finansowego i Gospodarki Narodowej Wydziału Prawa Uniwersytetu Masaryka w Brnie oraz Regionalną Izbę Obrachunkową w Gdańsku. Konferencja była doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń przedstawicieli kilkunastu polskich, czeskich, słowackich i rosyjskich ośrodków naukowych oraz praktyków reprezentujących między innymi Radę Polityki Pieniężnej, Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej, Krajową Izbę Doradców Podatkowych, Bank Gospodarstwa Krajowego i regionalne izby obrachunkowe. Warto także podkreślić jej interdyscyplinarny charakter, obejmujący zarówno nauki prawne, jak i ekonomiczne.

W trakcie konferencji Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego aktywnie reprezentowali prof. zw. dr hab. J. Gliniecka, prof. UG dr hab. A. Jurkowska-Zeidler, dr D. Cyman, dr A. Drywa, dr. E. Juchniewicz, dr Ł. Karczyński, dr P. Panfil, dr T. Sowiński, mgr M. Mikliński oraz liczni doktoranci.

Efektem pracy uczestników konferencji są między innymi dwie monografie naukowe: Praktyczne i teoretyczne problemy prawa finansowego wobec wyzwań XXI wieku, pod red. J. Gliniecka, A. Drywa, E. Juchniewicz, T. Sowiński, CeDeWu, Warszawa 2017 oraz The Financial Law Towards Challenges of the XXI Century, pod red. M. Radvan, J. Gliniecka, T. Sowiński, P. Mrkyvka, „Acta Universitatis Brunensis” 2017, vo. 580.

21 kwietnia 2017 r., podczas IV Międzynarodowej Bałtyckiej Konferencji Prawa Finansowego, doszło do uroczystego podpisania porozumienia o współpracy między Katedrą Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Katedrą Prawa Finansowego, Prawa Podatkowego i Ekonomii Wydziału Prawa Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach. Strony umowy były reprezentowane przez prof. zw. dr hab. Jolantę Gliniecką oraz prof. h. c. prof. JUDr. Vladimíra Babčáka. Przedmiotem porozumienia jest szeroko pojęta współpraca naukowa i dydaktyczna, między innymi związana z organizacją konferencji, publikacją utworów naukowych oraz wymianą dydaktyczną pracowników. Jest to już druga tego typu umowa, zawarta w ostatnich latach przez Katedrę Prawa Finansowego. Stronami pierwszej z nich są Katedra Prawa Finansowego WPiA UG i Katedra Gospodarki Narodowej Wydziału Prawa Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Warto podkreślić, że umowa ta przełożyła się na liczne, praktyczne efekty, w tym organizację wspomnianej już IV Międzynarodowej Bałtyckiej Konferencji Prawa Finansowego oraz wydanie publikacji naukowej The Financial Law Towards Challenges of the XXI Century, pod red. M. Radvan, J. Gliniecka, T. Sowiński, P. Mrkyvka, „Acta Universitatis Brunensis” 2017, vo. 580.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski
Treść wprowadzona przez: Tadeusz Zaleski