fbpx Gdański projekt bezpłatnej pomocy psychologicznej we współpracy z UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Gdański projekt bezpłatnej pomocy psychologicznej we współpracy z UG

Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza do udziału w Gdańskich Dniach Pomocy Psychologicznej „Zdrowie zaczyna się w głowie". Projekt jest oddolną inicjatywą Fundacji Wspierania Rodzin Przystań, która wspólnie z Gdańskim Ośrodkiem Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży zaangażowała do współpracy psychoterapeutów i psychologów pracujących na co dzień w prywatnych oraz publicznych ośrodkach i gabinetach. Partnerami kampanii są Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Urząd Miejski w Gdańsku.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Serdecznie zapraszamy!

Czas: 6 - 26 maja 2017 r.

Miejsce: Gdańsk, Sopot, Gdynia

Organizator: Fundacja Wspierania Rodzin Przystań oraz Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży

W ramach kampanii Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej „Zdrowie zaczyna się w głowie", będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych odbywających się w blisko 40 prywatnych i publicznych gabinetach oraz ośrodkach. Przygotowano również ponad innych 20 wydarzeń – np. wykładów i warsztatów poświęconych m.in. relacjom między rodzicami a dziećmi w różnym wieku, wypaleniu zawodowemu, twórczości i wpływowi nowoczesnych technologii na rozwój dziecka. Będzie można również dowiedzieć się szczegółów na temat procesu terapeutycznego w ramach „Dnia Otwartego na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym dla Dorosłych” w Gdańskim Centrum Zdrowia.

Szukanie pomocy w sytuacjach kryzysowych, ale także wtedy, gdy po prostu chcemy coś zmienić w naszym życiu nie jest słabością, a przejawem dbania o siebie. Poprzez Gdańskie Dni zachęcamy do zrobienia „wiosennych porządków” w naszym życiu. Jest to doskonała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i zacząć pracę nad sobą. Nasze dobre samopoczucie, zadowolenie z codziennego życia, jego dobra jakość zależą od sposobu, w jaki przeżywamy samych siebie i świat dookoła. A więc zdrowie rzeczywiście zaczyna się w głowie – przekonuje Katarzyna Wieczorek, psychoterapeutka z Fundacji Wspierania Rodzin Przystań, pomysłodawczyni Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej „Zdrowie zaczyna się w głowie”.

W ramach projektu odbędą się 4 wydarzenia prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, w tym 2 bezpośrednio na uczelni:

• Interaktywny wykład pt. „Czy istnieje recepta na zdrowie i szczęśliwe życie?”

22 maja, godz. 17:45, So Stay Hotel, Gdańsk, ul. Kartuska 18

Prowadzenie: dr Marcin Szulc – psycholog, pracownik naukowy Instytutu Psychologii UG

• Debata ekspercka pt. „Psychoterapia – moda czy konieczność”

26 maja, godz. 12:00-13:30, Instytut Psychologii UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, sala S 205

• Warsztat pt. „Czy wypalenie zawodowe grozi każdemu z nas? Jak rozpoznać jego objawy i jak mu skutecznie przeciwdziałać?”

27 maja, godz. 11:30-13:00 lub 15:30-17:00, Instytut Psychologii UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, sala C 207

Prowadzenie: dr Beata Mańkowska – psycholog kliniczny, adiunkt w Instytucie Psychologii UG, specjalizuje się w tematyce wypalenia zawodowego

• Spotkanie psychoedukacyjne dla rodziców nt. współpracy rodzicielskiej w sytuacji około rozwodowej „My się rozstaliśmy… co z dziećmi? Jak podjąć współpracę rodzicielską?”

8 czerwca, godz. 17:00-18:30, Pracownia Psychologiczna Agnieszki Trawickiej, Gdańsk ul. Leszka Białego 10/1

Prowadzenie: dr Magdalena Błażek (psycholog, adiunkt w Instytucie Psychologii UG), dr Aleksandra Lewandowska Walter (psycholog, psychoterapeuta rodzinny, adiunkt w Instytucie Psychologii UG), mgr Agnieszka Trawicka (psycholog, psychoterapeuta par i rodzin).

Włączyłam się w kampanię „Zdrowie zaczyna się w głowie", ponieważ pomysł rozpowszechnienia oferty wsparcia i pomocy psychologicznej wśród mieszkańców Gdańska oraz uczynienie miesiąca maja czasem otwarcia się na potrzeby i problemy innych uważam za potrzebny i uzasadniony. Idea jest tym bardziej słuszna i szlachetna, gdyż angażujemy się w nią pro bono. Pozostaję z nadzieją, iż rozpoczęta kampania przełamie opory i wstyd przed zwracaniem się po pomoc psychologiczną, gdyż wciąż jest ona zbyt mało powszechna, a co gorsze - słabo dostępna i kosztowna – mówi dr Beata Mańkowska, psycholog kliniczny, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, prowadząca warsztat dot. wypalenia zawodowego.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu i kalendarium wydarzeń, a także pełna lista ośrodków oferujących konsultacje psychologiczne znajdują się na stronach: http://fwr-przystan.org/ oraz http://raclawicka.gda.pl/

PDF icon Plakat konkursu521.67 KB
PDF icon Kalendarium529.31 KB