fbpx Dzień Japoński z etnologią gdańską | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Dzień Japoński z etnologią gdańską

Koło Naukowe Antropologów "Arcana", etnologia gdańska, Wydział Historyczny UG oraz Biblioteka Manhattan zapraszają na drugą edycję Dnia Japońskiego z Etnologią.

W tym roku w ramach wydarzenia odbędą się 1 czerwca 2017 r. (czwartek):

• godz. 16:00 - 18:00  warsztaty japońskie  Dzień Dziecka po japońsku (planowane atrakcje: origami, malowanie masek, japońskie gry i zabawy m.in. zawody w papierowe sumo, gomoku, Kagome kagome i wiele innych)
  • godz. 18:00    prelekcja dr Małgorzaty Sobczyk  Rok obrzędowy na japońskiej wsi.

Gość tegorocznego wydarzenia, dr Małgorzata Sobczyk, jest japonistką związaną z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz absolwentką m.in. Uniwersytetu Osakijskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują: historię religii w Japonii (w szczególności katolicyzmu), literaturę antykatolicką w Japonii, wczesną wiedzę Europejczyków o Japonii, japońskie wierzenia ludowe. Jej wystąpienie w bibliotece będzie dotyczyć obrzędowości rolniczej w oparciu o jej własną obserwację przeprowadzoną na japońskiej wsi.

Jakie zabiegi na planie obrzędowym podejmują dzisiejsi Japończycy by zapewnić sobie obfite zbiory ryżu? W jaki sposób zaklinają opady deszczu, czy ochronią plantację przed szkodnikami? Prezentacja zostanie poświęcona obszarowi obrzędowości dorocznej wyrosłemu w kulturze rolniczej, gdzie głęboko zakorzeniona tradycja wciąż mocno opiera się naporowi cywilizacyjnemu.

Miejsce wydarzenia: Biblioteka Manhattan (Gdańsk-Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 82), 1 czerwca 2017 r. (czwartek), godz. 16:00-19:00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie Etnologii Gdańskiej: http://etnologia.ug.edu.pl/wydarzenia.

Dzień Japoński z etnologią gdańską

Dzień Japoński z Etnologią Gdańską 1Dzień Japoński z Etnologią Gdańską 2