fbpx TŁA / BACKGROUNDS: Alicja Karska i Aleksandra Went - wystawa w Bibliotece UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

TŁA / BACKGROUNDS: Alicja Karska i Aleksandra Went - wystawa w Bibliotece UG

19 stycznia 2018 r. uroczysty wernisaż wystawy TŁA / BACKGROUNDS w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego otworzyła Dyrektor Biblioteki UG Grażyna Jaśkowiak w towarzystwie autorek Alicji Karskiej i Aleksandry Went oraz kuratora wystawy Dominiki Skutnik.

Przekrojowa wystawa prac Alicji Karskiej i Aleksandry Went ma za cel zaprezentowanie i przede wszystkim, stworzenie nowych prac, których źródłem jest medytacja nad pamięcią, zanikaniem, ulotnością, przefiltrowanych przez pryzmat najstarszego nośnika wiedzy i pamięci – książki. W prezentowanych tu pracach to właśnie książka lub jej awatar (wyprowadzony z książki obiekt, fotografia, video) jest nośnikiem znaczenia, przemawia w innym, niewerbalnym języku. Książka poddaje się tu procesowi przetłumaczenia na język sztuki wizualnej, nie tracąc przy tym swojej głębi i zdolności komunikowania odczuć, emocji, procesów i stanów. Nie staje się jednak "książką artystyczną" - ale czymś pośrednim, wymykającym się kategoriom.

Otwarta wystawa jest efektem wieloletniej współpracy pomiędzy kuratorem zdarzenia a duetem artystycznym Karska / Went. Pierwsza praca stworzona z myślą o przestrzeni i ekspozycji w Bibliotece UG, inicjująca relację artysta-biblioteka-kurator to „Sandboxy” z 2005 roku. Poprzez lata powstały aż cztery prace bezpośrednio związane z Biblioteką Uniwersytetu (a nie jakąkolwiek biblioteką): wspomniane „Sandboxy”, “Sześćdziesiąt tysięcy niewypożyczonych książek”, „EBRU”, „Trudny wiek”. Wszystkie te prace, plus nowe realizacje z roku 2017 stworzone z myślą o niniejszej wystawie zostały zaprezentowane w przestrzeni biblioteki po raz pierwszy razem, uwidaczniając budowaną przez lata narrację.

Projekt zrealizowany przy pomocy Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Kurator: Dominika Skutnik.

Wystawa będzie dostępna w godzinach otwarcia BUG do 23 marca 2018 r. (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53, Biblioteka UG).

Tła 1Tła 2Tła 3Tła 4Tła 5Tła 6Tła 7Tła 8Tła 9Tła 10Tła 17Tła 11Tła 12Tła 14Tła 15Tła 13Tła 16Tła 18Tła 19Tła 20Tła 21Tła 22Tła 23
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski
Treść wprowadzona przez: Tadeusz Zaleski