Dostępność Plus – lepsza jakość życia

Uwaga! Komunikat archiwalny. Jego treść może być już nieaktualna.

Celem Programu Dostępność Plus  jest podniesienie jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są osoby z dysfunkcjami słuchu lub mowy. Bariery komunikacyjne, z którymi takie osoby się borykają, wywołują u nich gigantyczny dyskomfort i poczucie wykluczenia z towarzystwa lepiej słyszących i mówiących.

Aby to poprawić, Program Dostępność Plus planuje wprowadzenie wielu rozwiązań, które wychodzą naprzeciw potrzebom osób głuchych. Placówki medyczne mają być wyposażone w nowoczesny sprzęt i rozwiązania ułatwiające komunikację tej grupy z innymi. Wszędzie, gdzie to jest potrzebne – w placówkach administracji publicznej, szkołach, na uczelniach wyższych, dworcach, stacjach i przystankach – ma być zapewniony tłumacz z języka migowego. A o nasze wspólne bezpieczeństwo ma zadbać dostosowanie numeru alarmowego 112 do kontaktu z osobami z ubytkami słuchu i wzroku.

Bardzo istotnym działaniem będzie rozwinięcie systemu tłumaczeń migowych on-line, aby każdy mógł się bez trudu porozumieć z drugim człowiekiem.

Program Dostępność Plus wesprze nauczycieli pracujących z przedszkolakami, uczniami i studentami z niepełnosprawnościami. Na przykład poprzez wyposażenie przedszkoli, szkół i uczelni w nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają dzieciom głuchym naukę języka obcego.

Dzięki Programowi Dostępność Plus poprawi się dostęp do kultury i mediów. W kinach częściej zobaczymy filmy z audiodeskrypcją lub z tłumaczem polskiego języka migowego. Dzięki cyfryzacji muzea, teatry i biblioteki będą udostępniać dzieła sztuki ze swoich kolekcji, zapisy przedstawień, czy książki za pomocą Internetu. A ponad połowa czasu antenowego telewizji publicznej ma być dostępna i dostosowana do potrzeb osób głuchych i niedosłyszących.

W ogromnej mierze sukces Programu Dostępność Plus zależeć będzie od pedagogów, wychowawców i pracowników kultury. I oczywiście od dzisiejszych studentów tych specjalizacji, którzy w przyszłości wesprą ich w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Mamy nadzieję, że dzięki ich wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka oraz uważnej pracy już wkrótce powinniśmy doświadczyć lepszej jakości życia. Dla wszystkich.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności

 

Data publikacji
2018-08-13
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 13 Sierpień, 2018 - 10:34; osoba wprowadzająca: Andrzej Żurawik Ostatnia zmiana: poniedziałek, 13 Sierpień, 2018 - 10:34; osoba wprowadzająca: Andrzej Żurawik