Międzynarodowe stosunki gospodarcze, specjalność international business - stacjonarne II stopnia | Serwis główny UG

Międzynarodowe stosunki gospodarcze, specjalność international business

stacjonarneII stopnia
Zdjęcie Międzynarodowe stosunki gospodarcze, specjalność international business
Rok akademicki: 2017/2018

Wydział Ekonomiczny

Strona WWW Wydziału: http://www.ekonom.ug.edu.pl

MAIN SUBJECTS

Each programme is composed of strong core and major subjects and an interesting range of electives. It deepens the knowledge in the most specific areas of international relations, such as:

- international finance,

- corporate finance,

- marketing simulation,

- portfolio management,

- transportation and international logistics,

- mergers and acquisitions,

- international human resource management,

- cultural communication in business,

- globalisation and regionalisation, etc.

BENEFITS OF STUDYING INTERNATIONAL BUSINESS

Our programmes address different issues of international finance, marketing and trade, logistics, globalisation and intercultural approaches to international business. Students are encouraged to prepare their MA thesis in accordance with their particular interests. The tuition methods in Master Degree Programmes include traditional lectures both by outstanding University professors and company practitioners, seminars, case study analysis, buzz groups and individual supervision for students’ thesis. The full-time programmes give students the latest theoretical knowledge of contemporary business environment. The Faculty of Economics offers more than 200 opportunities to go to universities in 25 different countries each year.

CAREER PROSPECTS

International Business studies are one of a kind and give their participants access to exceptional knowledge and expertise about strategic and global business management, marketing, financial issues as well as specific insights into business system. Thus, these programmes offer students comprehensive understanding of the complexities in the field of international business. The programme prepares the students for challenging positions in various areas of international management, finance or research in different countries of the world.

kryteria kwalifikacyjne

uwagi

Konkurs ocen na dyplomiemax 100 pkt 1)

1)   Zasady przeliczania oceny na dyplomie na punkty określa § 7, ust. 2 i 3 Uchwały Senatu.

O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci wszystkich kierunków studiów wyższych.

Studia na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, specjalność International Business, jako prowadzone w języku angielskim są z tego tytułu odpłatne. Wysokość odpłatności ustala Rektor zarządzeniem.

Studia zostaną uruchomione w przypadku przyjęcia min. 30 osób.

Limit przyjęć zostanie podany po zatwierdzeniu przez Senat.

Ostatnia modyfikacja: środa, 22 marca 2017 roku, 7:21