Informacje ogólne
Mimo tożsamej nazwy ze stypendium doktoranckim wypłacanym doktorantom, którzy rozpoczęli studia doktoranckie przed rozpoczęciem roku akademickiego 2019/2020, stypendium doktoranckie w szkole doktorskiej przyznawane jest na innych zasadach!
Zgodnie z art. 209 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.) stypendium doktoranckie otrzymuje co do zasady każdy doktorant nieposiadający stopnia doktora.
Okres wypłacania
Stypendium doktoranckie będzie wypłacane przez cały okres kształcenia w szkole doktorskiej (również w okresie wakacyjnym), maksymalnie przez okres 4 lat, przy czym do tego okresu nie wlicza się:
okresu zawieszenia (kształcenie, na wniosek doktoranta, jest zawieszane na okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego, określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy),
okresu kształcenia w szkole doktorskiej, w przypadku gdy zaprzestano w niej kształcenia i nie istnieje inna szkoła doktorska prowadząca kształcenie w danej dyscyplinie, a podmiot prowadzący szkołę doktorską pokrywa osobie, która utraciła możliwość ukończenia kształcenia koszty postępowania w sprawie nadania stopnia doktora w trybie eksternistycznym.
Pierwsza wypłata
Doktoranci szkół doktorskich pierwszą wypłatę z wyrównaniem za poprzedni miesiąc dostaną w miesiącu następującym po przyjęciu do szkoły doktorskiej. Doktoranci przyjęci do szkół doktorskich z dniem 1 października 2019 r. dostaną podwójną wypłatę w listopadzie. Potem stypendium będzie wypłacane co miesiąc, do 20 dnia każdego miesiąca.
Wysokość stypendium
Zgodnie z art. 209 ust. 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego wynosi co najmniej:
37% wynagrodzenia profesora - do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa;
57% wynagrodzenia profesora - po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa.
Od stycznia 2024 r. miesięczna wysokość brutto stypendium w SD przed oceną wynosi 3466,90 zł (netto ok. 3076,53 zł).
Natomiast po ocenie miesięczna wysokość brutto stypendium w SD wynosi 5340,90 zł (netto ok. 4739,52 zł).
W okresie zawieszenia kształcenia do ustalenia wysokości stypendium doktoranckiego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ustalania zasiłku macierzyńskiego, z tym że przez podstawę wymiaru zasiłku rozumie się wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego, o której mowa w przytoczonym powyżej art. 209 ust. 4, przysługującego w dniu złożenia wniosku o zawieszenie.
Zwiększenie wysokości
Stypendium doktoranckie w wysokości zwiększonej o 30% otrzymuje doktorant posiadający:
orzeczenie o niepełnosprawności;
orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
orzeczenie o całkowitej, częściowej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji na podstawie art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
albo orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów i są osobami niepełnosprawnymi, na podstawie art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Każdy doktorant Szkoły Doktorskiej prowadzonej bądź współprowadzonej przez Uniwersytet Gdański musi złożyć wypełnione czytelnie drukowanymi literami niebieskim tuszem:
Wypełnione dokumenty należy dostarczyć do 18 października do pani Renaty Kowalewskiej (ul. Bażyńskiego 1a, 80-309 Gdańsk, pokój 110 – budynek tzw. starego rektoratu). Dokumenty można dostarczać od poniedziałku do piątku w godz. 8-14.
Doktoranci Szkół Doktorskich z orzeczeniem o niepełnosprawności itp. muszą złożyć w Biurze Stypendialnym u pana Macieja Ciemnego (ul. Bażyńskiego 1a, 80-309 Gdańsk, pokój 110 – budynek tzw. starego rektoratu)
Dokumenty można dostarczać od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-13.30.
Inne stypendia dla doktorantów
Stypendia naukowe Prezydent Miasta Gdańska im. Daniela Fahrenheita