fbpx Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego dla Profesora Lecha Garlickiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 20.06.2017 r.

INFORMACJA PRASOWA

Na wniosek Rady Wydziału Prawa i Administracji Senat UG nadał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Profesorowi Lechowi Garlickiemu, uznanemu w świecie naukowcowi, który należy do najbardziej rozpoznawalnych profesorów prawa konstytucyjnego. Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Lechowi Garlickiemu odbędzie się na posiedzeniu Senatu UG 22 czerwca 2017, o godz. 9:00, w auli Biblioteki Głównej UG, Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, ul. Wita Stwosza 53.

Profesor Lech Garlicki otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za doktrynalny i orzeczniczy wkład w kształtowanie państwa prawnego, zwłaszcza ochronę praw człowieka oraz instytucji demokratycznych w Polsce i Europie (Uchwała Senatu Uniwersytetu Gdańskiego nr 14/17 z dnia 20 marca 2017).

Na recenzentów przewodu doktorskiego powołano prof. dra hab. Janusza Trzcińskiego (Uniwersytet Warszawski), prof. dra hab. Zbigniewa Witkowskiego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz prof. dra hab. Jerzego Zajadło (Uniwersytet Gdański). Laudację wygłosi promotor prof. dr hab. Andrzej Szmyt z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak zgodnie podkreślili recenzenci Profesor Lech Garlicki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych profesorów prawa konstytucyjnego, a jego działalność miała istotne znaczenie w kształtowaniu podstaw orzecznictwa polskiego Trybunału Konstytucyjnego w okresie transformacji ustrojowej.

Przez całe życie akademickie jest związany z Uniwersytetem Warszawskim, czterokrotnie przebywał na długoterminowych wyjazdach zagranicznych, a jako visiting professor prowadził wykłady na wielu znanych uniwersytetach świata, między innymi Tel Aviv University, University of Hong Kong, New York University, Washington University i Yale University.

W latach osiemdziesiątych brał udział jako ekspert sejmowy w pracach nad projektami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich i także jako ekspert uczestniczył w pracach „Okrągłego Stołu” w zakresie założenia reform ustrojowych. Pełnił i pełni nadal wiele znaczących funkcji. Został wybrany sędzią Trybunału Konstytucyjnego (1993-2001) oraz sędzią Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (2002-2012), gdzie był także prezesem IV Izby. Pełnił funkcję przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego (1991-1992), a obecnie jest wiceprezesem Komitecie Wykonawczym Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Konstytucyjnego, znajduje się także wśród członków-założycieli European Law Institute i jest członkiem kolegiów redakcyjnych oraz rad naukowych wielu polskich i zagranicznych czasopism prawniczych.

Ogromny dorobek naukowy prof. Lecha Garlickiego obejmuje ponad 500 pozycji, zarówno w języku polskim, jak i w językach obcych. Najbardziej znany i najobszerniejszy, a także najczęściej cytowany, dotyczy pozycji i ustroju władzy sądowniczej, zwłaszcza sądów konstytucyjnych. Tu szczególne miejsce znajduje podręcznik autorski „Polskie prawo konstytucyjne”, który ma już 19 wydań i jest kanwą lektur wszystkich kierunków prawa w Polsce. Pozostałe obszary to międzynarodowa ochrona praw człowieka, prawo parlamentarne oraz system źródeł prawa i teoria konstytucji. Wśród najbardziej uznanej literatury naukowej, która ukazała w postaci artykułów i monografii autorskich, współautorskich i pod redakcją naukową prof. Garlickiego znajduje się m.in. praca zbiorowa, licząca prawie 1000 stron pt. „Na straży państwa prawa (Wolters Kluwer 2016), Trzydzieści lat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego”, „Komentarz do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” (Warszawa 2010 i 2011) oraz komentarze do konstytucji RP, wydawane w ostatnim dwudziestoleciu przez Wydawnictwo Sejmowe.

Microsoft Office document icon dhc_prof._l._garlicki.doc57.5 KB
Plik biogram_prof._l._garlicki.docx14.34 KB