fbpx Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego nagrodzony w Konkursie Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2017 | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 10.10.2017 r.

INFORMACJA PRASOWA

W XXI edycji Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2017 im. Zbigniewa Kosycarza nagrodę główną w kategorii „ludzie” otrzymał absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim (specjalność fotografia) – Piotr Manasterski za fotografię pt. „Vilde - norweska emigrantka”.

Opis zdjęcia autora: „Vilde jest Norweską tancerką, która mieszka od 8 lat w Gdyni. Przyjaźnię się z nią i jej mężem. W niedzielę po weselu naszych znajomych wybraliśmy się na spacer po centrum Szczecina. Bardzo chciałem zobaczyć budynek Filharmonii na żywo, bo znalem go jedynie ze zdjęć. W środku zauważyliśmy, że spódnica Vilde ma takie same pasy jak elewacja foyer. Zaczęliśmy bawić się aparatem i robić filmiki telefonami. Czysty przypadek, ale chyba za to najbardziej kochamy fotografię - za jej nieprzewidywalność.”

Jurorzy obradujący w składzie: Tomasz Nowak – fotoedytor dziennika „Rzeczpospolita”, Aleksander Kęplicz – fotoreporter Associated Press i Wojciech Druszcz ( Klub Fotografii Prasowej, ZAiKS) oceniali 1246 prac nadesłanych przez 72 autorów. W konkursie mogli wziąć udział fotograficy – zarówno zawodowcy jaki i amatorzy – mieszkający na terenie województw pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

Wyniki konkursu:

• Grand Prix: Marcin Bielecki, „Świnoujście. Ratowanie bielika” – fotoreportaż
  • kategoria „wydarzenie”: nagroda – Krzysztof Mystkowski, „Czarny Protest” – fotoreportaż
  • kategoria „kultura”: nagroda – Karol Makurat, „Koncert Watain”, wyróżnienie – Renata Dąbrowska, „Open'er Festival 2016”
  • kategoria „ludzie”: nagroda – Piotr Manasterski, „Vilde – norweska emigrantka”
  • kategoria „życie i świat wokół nas”: nagroda – Marcin Bielecki, „Świnoujście. Ratowanie bielika” – fotoreportaż, wyróżnienie – Benjamin Jackman, „Contemplation”
  • kategoria „fotografia spoza regionu”: nagroda – Rafał Wojczal, „Maszer” – fotoreportaż, wyróżnienia – Maciej Moskwa, „Somalia na krawędzi katastrofy” – fotoreportaż, Maciej Moskwa, „Chrześcijanie w Iraku”
  • kategoria „sport”: nagroda – Mirosław Pieślak, „Ironman” – fotoreportaż

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia wraz z lokalizacjami, gdzie powstały: https://www.google.com/maps/d/viewer?ll=53.42940399999997%2C14.558064899999977&z=8&mid=15AbgcKwjsJ8-aAkhhxuJFCDNt_I