fbpx Promocja książki doktoranta UG o dziejach wina w państwie zakonu krzyżackiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Promocja książki doktoranta UG o dziejach wina w państwie zakonu krzyżackiego

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 29.01.2018 r.

INFORMACJA PRASOWA

Studium z dziejów wina w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach (XIV-XV w.). Produkcja – dystrybucja – konsumpcja.” to książka między innymi o problemie opłat ponoszonych przez Zakon, związanych ze sprowadzaniem i dystrybucją wina, uznawanego wówczas za towar luksusowy, na terenie państwa na przełomie XIV i XV wieku. Spotkanie autorskie z Maciejem Badowiczem, doktorantem Uniwersytetu Gdańskiego już w czwartek 1 lutego w Filii Gdańskiej WiMBP. Zapraszamy! Wstęp wolny.

Czas: 1 lutego 2018r., godz. 17.30
Miejsce: Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego, ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście

Książka „Studium z dziejów wina…” porusza problem opłat, ponoszonych przez Zakon, związanych ze sprowadzeniem i dystrybucją wina na terenie państwa na przełomie XIV i XV wieku. Dotychczasowe badania w tym zakresie nie uwzględniały konkretnych informacji zawartych w źródłach. Obrót towarami luksusowymi w średniowieczu był jednym z elementów budowania prestiżu i pozycji na arenie międzynarodowej. Gotowość do ponoszenia opłat za sprowadzenie towaru, m.in. cła i kosztów pośrednictwa, świadczyła o potencjale gospodarczym i ekonomicznym państwa zakonu krzyżackiego w Prusach. Do produktów luksusowych zaliczano wówczas alkohole, w tym wino.

Maciej Badowicz jest absolwentem kierunku historia i ekonomia na Uniwersytecie Gdańskim, a ponadto doktorantem na Wydziale Historycznym UG. Członek gdańskiego koła Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i przewodnik po Trójmieście, który specjalizuje się w historii Pomorza, ale także zakonu krzyżackiego czy życia codziennego w średniowieczu.

Osoby zainteresowane zarówno historią zakonu krzyżackiego, jak i okresem średniowiecza, będą miały okazję do pogłębienia swojej wiedzy i spotkania z autorem.