fbpx Uniwersytet Gdański wśród liderów polskich wynalazców | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Uniwersytet Gdański wśród liderów polskich wynalazców

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 07.03.2018 r.

INFORMACJA PRASOWA

Uniwersytet Gdański znalazł się na trzecim miejscu wśród najbardziej aktywnych ośrodków zgłaszających patenty do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2017 roku. Jak podaje Europejski Urząd Patentowy, polską działalność patentową napędzały przede wszystkim ośrodki badawcze i akademickie. Bardzo wysokie miejsce Uniwersytetu Gdańskiego jest wynikiem wielu działań, wzmacniających współpracę nauki z gospodarką, co utrwala pozycję uczelni wśród liderów innowacyjności. Dzisiaj (7 marca) 2018 r.) w Brukseli odbyła się doroczna podsumowująca konferencja EPO.

Według opublikowanego raportu rocznego Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), w 2017 r. liczba zgłoszeń patentowych złożonych do EPO przez polskich wynalazców, spółki i instytuty naukowe wzrosła o 14, proc., co plasuje Polskę pod względem tempa wzrostu liczby zgłoszeń w europejskiej czołówce i znacznie powyżej średniej państw UE. W ubiegłym roku Polacy złożyli do EPO 469 zgłoszeń patentowych (w 2016 roku – 411). Co ciekawe liczba patentów przyznanych polskim badaczom i spółkom wzrosła jeszcze bardziej – aż o 20 proc. (w 2017 roku polskim wynalazcom przyznano rekordową liczbę 216 europejskich patentów, w 2016 roku było ich 180).

W polskim rankingu liderów zgłaszających wynalazki do EPO na pierwszym miejscu znalazła się firma Synthos z 12 zgłoszeniami patentowymi. Ale w odróżnieniu od większości państw europejskich polską  działalność patentową w 2017 napędzały wyższe uczelnie i instytuty naukowe. Aż cztery z siedmiu największych wnioskodawców stanowiły uniwersytety lub instytuty badawcze. Drugim najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w EPO (7 zgłoszeń) był Uniwersytet Jagielloński, następnie producent samolotów Flaris (6 zgłoszeń), Uniwersytet Gdański (6), Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk (6) oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny (5).

Uniwersytet Gdański w 2017 roku zgłosił 6 patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych. Są to między innymi:

- test związany z monitorowaniem leczenia łuszczycy;

- test molekularny do wykrywania DNA patogenów przenoszonych między innymi przez kleszcze;

- zastosowanie medyczne substancji roślinnej do wytwarzania leku hamującego chorobę Huntingtona;

- immunogenna szczepionka przeciwko wirusowi HCV i HBV;

- metoda szybkiej identyfikacji znaczników genetycznych – „kod kreskowy”/komórkowy GPS dzięki któremu można śledzić komórki, tkanki czy organizmy

- metoda zwiększenia  skuteczności radioterapii i zmniejszenia efektów ubocznych w terapii nowotworów dzięki zastosowaniu sensybilizatorów (tzw. fotouczulaczy).

(lista z pełnymi nazwami i nazwiskami współtwórców w oddzielnym załączniku).

-  Sukcesy w zakresie innowacyjności, wdrażania projektów, rozwiązań czy wynalazków można osiągać dzięki współpracy pomiędzy uczelniami, gospodarką, władzami samorządowymi oraz organizacjami wspierającymi naukę i biznes. Konieczne jest budowanie wspólnego obszaru wymiany doświadczeń, a przede wszystkim miejsc, gdzie naukowcy mogą podejmować interdyscyplinarne badania. Staramy się, aby Uniwersytet Gdański był takim właśnie miejscem i przynosi to bardzo dobre efekty. Naszym naukowcom pomaga powołane na Uniwersytecie Gdańskim Centrum Transferu Technologii,  które zarządza własnością intelektualną wypracowaną w uczelni i koordynuje proces zgłoszeń patentowych – mówi prof. Jerzy Gwizdała Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Zgłoszenia patentowe w trybie międzynarodowym dają realną szansę na komercjalizację wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Jednocześnie jednak są one kilkukrotnie droższe od wynalazków chronionych jedynie w granicach kraju, dlatego część europejskich zgłoszeń UG w 2017 roku została wsparta dofinansowaniem w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+. To projekt realizowany przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego w konsorcjum z Politechniką Gdańską, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i spółką celową PG Excento.

- Wspólny start trzech największych pomorskich uczelni w programie Inkubator Innowacyjności+ oraz związane z tym działania pozwoliły na intensyfikację współpracy międzyuczelnianej oraz umocnienie konkurencyjności pomorskich jednostek naukowych w procesie wdrażania innowacji – dodaje prof. Jerzy Gwizdała.

Jak podaje w raporcie EPO, liczba wszystkich europejskich zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym w 2017 r. wyniosła niemal 166 000, co stanowiło wzrost o niemal 4 proc w porównaniu z 2016 rokiem oraz nowy rekord. Kolejny raz odnotowano zdecydowany wzrost liczby zgłoszeń z Chin, które wyprzedziły Szwajcarię i po raz pierwszy znalazły się w piątce najbardziej aktywnych państw (są wśród nich Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia, Francja, Chiny). Podobnie jak w poprzednim roku, najwięcej zgłoszeń patentowych wpłynęło z branży technologii medycznych, z sektora komunikacji cyfrowej i technologii komputerowych.

Benoît Battistelli prezes Europejskiego Urzędu Patentowego, podsumował,  że pod względem patentów 2017 rok był pozytywny dla Europy, a rosnące zapotrzebowanie na europejskie patenty potwierdza atrakcyjność Europy jako wiodącego rynku technologii.

Jak patentować w UG – szczegóły na stronie: http://www.ctt.ug.edu.pl/?page_id=37