fbpx O stanie i perspektywach ochrony zdrowia w Polsce na Uniwersytecie Gdańskim | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

O stanie i perspektywach ochrony zdrowia w Polsce na Uniwersytecie Gdańskim

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 16.05.2018 r.

INFORMACJA PRASOWA

Na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się pierwsze sympozjum naukowe pt. „Stan i perspektywy ochrony zdrowia w Polsce” (18 maja 2018, na Wydział Zarządzania UG). Celem spotkania w szerokim gronie uniwersyteckich ekspertów i praktyków jest sformułowanie wniosków pozwalających na ocenę funkcjonowania organizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce. Gośćmi sympozjum i zorganizowanych w jego ramach paneli dyskusyjnych będą przedstawiciele administracji państwowej, jednostek samorządów terytorialnych, władz jednostek szpitalnych województwa pomorskiego oraz grono naukowców zajmujących się aspektami ochrony zdrowia.

Czas: 18 maja 2018, początek o godz. 13.00, planowane zakończenie – godz. 17.00
Miejsce: Wydział Zarządzania UG, Sopot, ul. Armii Krajowej 101, sala B22
Organizator: Katedra Bankowości i Finansów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego

Tematyka sympozjum dotyczy aktualnych problemów ochrony zdrowia w Polsce i jest niezmiernie istotna z punktu widzenia rozwoju państwa oraz zrównoważonego rozwoju systemu ochrony zdrowia. Zaproszeniu goście – uniwersyteccy eksperci, praktycy, przedstawiciele administracji państwowej, samorządu, szpitali  będą rozmawiać między innymi o zmianach wprowadzanych w systemie ochrony zdrowia województwa pomorskiego oraz planach dla pomorskiej służby zdrowia, zarządzaniu służbą zdrowia oraz jej finansowaniu czy aspektach sektora prywatnego i publicznego w ochronie zdrowia.

Organizatorzy są przekonani, że wymiana opinii, doświadczeń i dyskusji w tak szerokim gronie pozwoli na znalezienie odpowiedzi na najistotniejsze pytania dotyczące systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Sympozjum w założeniu organizatorów jest początkiem cyklicznych spotkań polskiego środowiska związanego z opieką zdrowia. Wydarzenie, które odbędzie się 18 maja, głównie z udziałem pomorskich przedstawicieli ochrony zdrowia, będzie kontynuowane jesienią 2018 roku na szerszą, ogólnopolską  skalę.

Sympozjum podzielone jest na 3 panele:

PANEL ISystem ochrony zdrowia w Polsce – aktualny stan

• Aktualny stan systemu ochrony zdrowia w Polsce – z uwzględnieniem wprowadzonych zmian dot. m.in. sieci szpitali, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a także przedstawienia wizji rozwoju systemy ochrony zdrowia w Polsce
  • Doświadczenia z realizacji/wprowadzania zmian w systemie ochrony zdrowia województwa pomorskiego oraz planów dla pomorskiej służby zdrowia

PANEL IISystem ochrony zdrowia w Polsce – aspekt ekonomiczny

• Czy można oddzielić sektor publiczny od prywatnego w ochronie zdrowia?
  • Oceny adekwatności podziału środków pieniężnych na finansowanie usług zdrowotnych opartego na algorytmie z punktu widzenia efektywności dysponowania funduszami przez Oddziały Wojewódzkie NFZ

PANEL IIISystem ochrony zdrowia w Polsce – aspekt organizacyjny

• Mechanizmy koordynacji interwencji publicznej w obszarze zdrowia, stosowane w ramach polityki spójności w sektorze ochrony zdrowia w Polsce
  • Praktyki zarządzania w podmiotach sektora ochrony zdrowia