fbpx Wielki sukces Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego w Hiszpanii | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Wielki sukces Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego w Hiszpanii

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 26.09.2018 r.

INFORMACJA PRASOWA

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego okazał się bezkonkurencyjny na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „CANCO MEDITERRANIA” Barcelona – Lloret de Mar. Zespół pod batutą prof. Marcina Tomczaka zdobył GRAND PRIX festiwalu, 4 złote dyplomy i specjalną nagrodę pieniężną.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego wziął udział aż w czterech (z pięciu) kategoriach Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego „CANCO MEDITERRANIA” Barcelona Lloret de Mar: muzyka sakralna, muzyka katalońska, muzyka Paua Casalsa oraz muzyka rozrywkowa. W ramach przesłuchania konkursowego chór wykonał 35-minutowy koncert – zgodnie z zasadami konkursu, utwory wszystkich kategorii były wykonane w jednym bloku, co stanowiło dodatkową trudność ze względu na krótki czas pomiędzy kolejnymi, różniącymi się od siebie stylistycznie kategoriami.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego został doceniony przez jury festiwalu, które przyznało mu największe wyróżnienia:

– GRAND PRIX festiwalu ex aequo z chórem Gama Swara Pesona (Indonezja)
– złoty dyplom i 1. miejsce w kategorii Muzyka Paula Casalsa
– złoty dyplom i 1. miejsce w kategorii Muzyka katalońska
– złoty dyplom i 1. miejsce ex aequo z zespołem 5/6 (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku) w kategorii Muzyka pop i maksymalna liczba punktów
– złoty dyplom i 2. miejsce w kategorii Muzyka sakralna
– specjalna nagroda pieniężna w kategorii Muzyka katalońska

Występ chóru pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka został nagrodzony gromkimi brawami przez zgromadzoną w miejscu przesłuchań publiczność. Widowni szczególnie przypadło do gustu wykonanie utworu bliskiemu sercu Katalończyków ‘Cant de la Senyera’ oraz składanka zespołu „Abba”, którą zespól wykonał na sam koniec przesłuchania konkursowego.

O konkursie i festiwalu

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny „CANCO MEDITERRANIA” odbywa się co roku w Barcelonie i Lloret de Mar. W dotychczasowych edycjach festiwalu wzięły udział 134 chóry z 19 państw: Polski, Islandii, Francji, Niemiec, Włoch, Słowacji, Belgii, Rosji, Litwy, Słowenii, Estonii, Finlandii, Węgier, Czech, Wysp Owczych ,Filipin, Ukrainy, Indonezji , Hiszpanii.

Konkurs przeznaczony jest dla chórów amatorskich:

• mieszanych
  • żeńskich
  • męskich

Konkurs rozgrywany jest w kilku grupach wiekowych:

• chóry dziecięce
  • chóry szkolne
  • chóry młodzieżowe
  • chóry dorosłe
  • chóry seniorów

Konkurs rozgrywany jest w pięciu kategoriach muzycznych:

• muzyka sakralna
  • folklor
  • muzyka pop (także jazz i gospel)
  • muzyka katalońska
  • twórczość Pau Casalsa

Każdy chór może wziąć udział w dowolnej ilości muzycznych kategorii konkursowych. Kulminacyjnym momentem festiwalu są koncerty chóralne w Katedrze w Barcelonie oraz w innych kościołach stolicy Katalonii.

Więcej informacji o wydarzeniu: http://www.serrabrava.eu/pl/

Akademicki Chór UG w Hiszpanii